پوشش چاپ و شناخت انواع پوشش و روش های ایجاد

تماس با ما سرزمین چاپ

پوشش چاپ

 

انواع پوشش ها در چاپ

     برای حفاظت بیشتر از سطوح چاپی در مقابل عواملی مانند رنگ گرفتگی، جلوگیری از پوسیدگی ، ساییده شدن و ایجاد جذابیت و براق شدن کالای چاپ شده از  انواع پوشش ها در چاپ مانند سلفون  uv، ورنی استفاده می کنند. این کارها را می توان با کمک از دستگاه های مختص سلفون کشی و روش هایی مثل چاپ سیلک اسکرین، لترپرس، افست و … انجام داد.

پوشش چاپ با سلفون

     سلفون پوششی است که باعث استحکام اثر چاپی شده و از آن در مقابل آسیب های احتمالی حفاظت می کند. این سلفون ها در انوع مختلف مات، براق، طرح دار، بر روی اثر چاپی با توجه به نیاز آن اثر، انجام می شود .

پوشش چاپ با سلفون رایج ترین شیوه ها

     این یکی از رایج ترین شیوه ها جهت پوشش روی سطوح چاپی می باشد. که به وسیله دستگاههای مختص سلفون کشی لایه نازکی از پلاستیک روی سطوح کار چسبانده می شود.

شیوه ی انجام پوشش چاپ با سلفون

     روش کار آن به این صورت است که سلفون های رول با کمک چسب روی سطح کار چاپ شده چسبانده می شود. به دو صورت ماشینی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و در دو مدل حرارتی و ساده هستند .در نوع حرارتی به دلیل استفاده از حرارت سلفون به صورت بهتری بر روی کار چاپی قرار می گیرد.

 

پوشش چاپ

 

پوشش چاپ با اشعه  UV و مزایای این روش

     علت استفاده  زیاد از روش UV جهت خشک شدن اثرات چاپی در میان سایر شیوه های متدوال خشک کن ها عبارت است از:

  • خشک شدن سریع مرکب و انجام پذیری عملیات بعد از چاپ
  • کاهش  پشت زدگی اثرات چاپی ، مقاومت و ثبات سطح چاپی
  • افزایش مقاومت مرکب در مقابل اثرات فیزیکی و شیمیایی

پوشش چاپ با ورنی

     یکی از شیوه های ایجاد پوشش روی سطوح چاپی و به وجود آمدن جذابیت و براق شدن در کار و همچنین بالابردن طول عمر و استحکام در اثرات چاپی استفاده از ورنی در فرآیند چاپ است؛ که با کمک از چاپ افست این کار میسر شد. با توجه به مدل مواد مصرفی و سیستم های چاپ متفاوت، نوع ورنی  استفاده شده در آن ها فرق دارد به همین دلیل ورنی دارای مدلهای مختلفی است مثل ورنی سرد، ورنی گرم و ورنی ای که در صنایع بسته بندی از آن استفاده می کنند.

انواع روش های پوشاندن سطح چاپ شده با ورنی

         ورنی گرم

     در این شیوه اثر چاپی را به شیوه سیلک اسکرین پوشش می دهند. از این روش برای پوشش کاتالوگ، برشور، جلد کتاب، جعبه های بسته بندی مثل دستمال کاغذی و …استفاده می شود.

روش پوشاندن چاپ با استفاده از ورنی گرم

     روش کار به این حالت است که از نقاطی از سطح چاپی که قرار است ورنی زده بشود فیلم گرفته و منتقل کردن آن به سطح چاپ مانند تمامی چاپ های دیگر انجام می شود. با این فرق که به جای استفاده از ماده شفاف و بی رنگی به نام ورنی استفاده می کنند.

         ورنی سرد

     با این شیوه تنها به اثر چاپی یک پوشش داده می شود و هیچ گونه درخشندگی یا براقی به اثر چاپی داده نمی شود. و تنها باعث تثبیت رنگ آن می شود که معمولاً با چاپ افست این کار را انجام می دهند و به دو شیوه انجام می شود :

 

پوشش چاپ

 

روش پوشاندن چاپ با استفاده از ورنی سرد

شیوه اول :

     در این شیوه برای این که در یک سطح خاص از اثر چاپی بخواهیم ورنی بزنیم یک پلیت جداگانه تهیه نموده و مثل یک رنگ تفکیکی چاپ عمل می کنیم. در این روش مانند چهار رنگ اصلی از اصل متضاد آب و چربی در چاپ افست استفاده می کنیم. یعنی حلال رطوبت دهی دستگاه افست مثل چهار رنگ اصلی کار رطوبت دهی اش را انجام می دهد.

شیوه دوم :

     در این شیوه تمام سطوح چاپی به ورنی زده می شود. به این صورت هر پلیتی که کامل باشد، می تواند انتقال ورنی را انجام دهد. به همین دلیل نیازی به رطوبت دهی نبوده و می توان در این مرحله آب دستگاه های چاپ را حذف نمود و به همین علت به شیوه “بدون آب” مشهور است.

 

انتقال ورنی با شیوه چاپی برجسته “لترپرس”

     انتقال ورنی با شیوه چاپی برجسته “لترپرس” در این روش به دلیل نوع تکنولوژی به کار رفته شده در منتقل کردن مواد منتقل دهنده به سطح چاپی می توان مقدار بیشتری نسبت به مدل بدون آب ، ورنی به سطح چاپ انتقال دهیم.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *