چاپ فوری محبوب افراد کم طاقت این روزها

تماس با ما سرزمین چاپ

چاپ فوری

 

اهمیت زمان در صنعت چاپ

     در این مبحث به موضوع چاپ فوری می‌پردازیم. زمان همیشه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که چاپخانه ‌ها با آن درگیر بوده‌اند. زمان چاپ و آماده‌سازی سفارشات فوری و در زمانی کوتاه از مشکلات چاپخانه‌ها به شمار می‌رود. اما زمان در عصر حاضر اهمیتی بیش ‌از پیش پیدا کرده است و تمامی ابداعات بشری تا به امروز برای انجام سریع‌تر و بهتر کارها در زمانی کوتاه‌تر شکل گرفته است. زمان در چاپ نیز اهمیت زیادی دارد و چاپخانه‌ها باید بتوانند در زمانی کوتاه و با رعایت تمامی نکات کیفی و کمی سفارشات مشتری را آماده نمایند و بتوانند اعتماد وی را جلب کنند.

عوامل مؤثر در چاپ فوری

     برای تحویل فوری سفارشات چاپی باید به چند عامل اساسی توجه کنیم؛ که در اینجا این عوامل را بررسی می‌نماییم :

1- پرسنل حرفه‌ای و متبحر

      مهارت، تجربه ، تخصص و تبحر پرسنل و نیروهای چاپ که در این زمینه دست‌اندرکار هستند و انجام سفارشات را بر عهده دارند اعم از اپراتور چاپ ، چاپچی یا ناظر چاپ ، لیتوگرافی ، فرم برند و افرادی که با ماشین چاپ کار می‌کنند، در سرعت چاپ و آماده‌سازی سفارشات چاپ فوری بسیار مهم است. این افراد باید توانایی و توانمندی‌های لازم برای انجام کارهای مختلف و کار با دستگاه‌ها را داشته باشند، تا در مواقع ضروری بتواند تمامی امور را با دقت، ظرافت و سرعت بالا انجام دهند. همچنین در صورتی‌ که کارهای چاپی نیاز به صحافی داشته باشد مثل: صحافی کاتالوگ تخصص این افراد نیز در آماده‌سازی فوری محصولات چاپ قابل‌توجه است.

2- ماشین‌آلات چاپ و امکانات آن‌ها

     مسئله مهم دیگر در فرایند آماده‌سازی با چاپ فوری تجهیزات و امکانات چاپخانه و ماشین‌آلات چاپی است که توسط آن‌ها سفارشات آماده می‌شود. اگر چاپخانه‌ای امکانات و تجهیزات لازم برای چاپ سریع را نداشته باشد نمی‌تواند در زمان مقرر و بدون مشکل سفارشات فوری چاپ را انجام دهد. این مسئله نیز بسیار مهم است که تمامی تجهیزات در دسترس بوده و در یک مکان مشخص نصب شده باشند تا در صورت نیاز به آن‌ها به سرعت بتواند این تجهیزات را مورد استفاده قرار داد.

3- محاسبه زمان

     نکته مهم دیگر در تحویل فوری سفارشات چاپی زمان‌بندی و محاسبه صحیح زمان تحویل توسط چاپخانه بر اساس شرایط و موقعیت چاپخانه است. این وظیفه واحد فروش است که لحظه ‌به ‌لحظه برنامه‌ها را بررسی و مانیتور کرده تا کارها سروقت ، بدون مشکل و فوری آماده شوند و به دست مشتری برسند. همچنین بسته ‌بندی زیبا و مناسب محصولات چاپی آماده ‌شده در عین سرعت عمل بالا بسیار مهم است و روی نظر مشتری بسیار تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین سرعت عمل و ظرافت در تحویل کار دو مقوله‌ای است که هم‌زمان باید به آن توجه شود.

 

چاپ فوری

 

چاپ فوری دیجیتال یا افست؟

     اکنون این سؤال پیش می‌آید که سفارشات چاپ دیجیتال فوری بیشتر است یا چاپ افست فوری و برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که چاپ فوری دیجیتال به دلایل زیر درخواست بیشتری دارد :

1- ضایعات کمتر در چاپ دیجیتال

      روش دیجیتال ضایعات کمتری دارد و دقت چاپ در آن بیشتر است. در این روش همچنین امکان تصحیح و ویرایش اشتباهات نیز وجود دارد.

2- اتوماتیک بودن فرایند چاپ فوری دیجیتال

     تمامی مراحل در روش دیجیتال به‌صورت خودکار انجام می‌شود و کار اپراتور بسیار سبک‌تر است به همین دلیل امکان بروز خطا در این روش به صفر می‌رسد.

3- چاپ در تیراژ پایین

      از دیگر دلایل استفاده از چاپ دیجیتال به‌ جای چاپ افست فوری امکان چاپ در تیراژ پایین می‌باشد. دلایل زیادی وجود دارد، که مشتریان چاپ در تیراژ پایین را سفارش می‌دهند که از آن جمله می‌توان به چاپ اول ، هزینه کمتر ، تست کار و … اشاره نمود. چاپ در تعداد محدود به روش دیجیتال بسیار کم‌ هزینه‌تر از افست است و دقت و تسلط بیشتری می‌توان روی کار داشت.

4- زمان در چاپ فوری دیجیتال

      زمان از مسائل مهمی است که در انتخاب روش دیجیتال موردتوجه است. به این دلیل که زمان آماده‌سازی در این روش کمتر از 10 ساعت است که البته به تیراژ کار و جنس کار چاپی نیز بستگی دارد. اما به ‌هرحال این زمان به نسبت زمان چاپ افست که به یک هفته می‌رسد بسیار کمتر است. در این روش نیاز به تهیه پلیت نیز نمی‌باشد و از این نظر امتیاز دیگری به چاپ دیجیتال می‌توان داد.

5- دستگاه‌های چاپ دیجیتال

     دستگاه‌های چاپ به روش دیجیتال را به‌سادگی می‌توان در:

 • دفاتر اداری
 • آتلیه‌های عکاسی
 • و حتی در منزل مورداستفاده قرار داد.

کاربرد آسان این دستگاه‌ها و سر و صدای کمتر آن‌ها از مزیت‌های دیگر روش دیجیتال است. مسئله مهم دیگر این است که روش دیجیتال به دلیل عدم استفاده از دستگاه‌های واسطه و تولید ضایعات کم دوستدار محیط‌زیست نیز می‌باشد.

 

چاپ فوری

 

چرا چاپ فوری ضرورت دارد؟

     آماده‌سازی حجم بالای سفارشات در زمانی کوتاه از دغدغه‌های چاپخانه‌داران است. چاپخانه‌های معتبر به دلیل داشتن مشتریان زیاد که به حجم زیاد سفارشات منجر می‌شود نیاز به زمان‌بندی مناسب برای آماده‌سازی این سفارشات در موعد مقرر دارند. و مشتریان نیز تمایل دارند تا سفارشات خود را در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرند بنابراین سرعت چاپ به همراه کیفیت و کمیت یکی از معیارهای مهم یک چاپخانه معتبر به شمار می‌رود. یک چاپخانه برای آماده‌سازی سفارشات چاپ فوری باید دارای امکانات و تجهیزات مناسب و پرسنل متخصص باشد. در این صورت است که می‌تواند کار آماده‌سازی سفارشات را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

چاپ فوری چیست؟

 • چاپ فوری به چاپی گفته می‌شود که در کمترین زمان ممکن آماده شود.
 • مشتریان امروزه به دنبال چاپ سریع و فوری سفارشات خود هستند.
 • به این نوع چاپ ، فتوکپی خشک نیز گفته می‌شود که شامل روش الکتروفتوگرافی نیز می‌باشد. روش دیجیتال نوعی از روش چاپ است که به‌عنوان چاپ فوری شناخته می‌شود. در این روش از دستگاه‌های تمام اتوماتیک استفاده می‌شود برخلاف روش چاپ افست که به حداقل دو اپراتور نیاز دارد.

دلایل مقرون به صرفه بودن چاپ فوری

      آماده ‌سازی و انجام سفارشات در این روش با دقت و کیفیت بالایی قابل انجام است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تواند تحویل مشتری داده شود. ازآنجاکه سرعت انجام کار در این روش اهمیت دارد هزینه چاپ فوری می‌تواند از هزینه چاپ افست بیشتر شود اما به دلیل صرفه‌جویی در تهیه پلیت‎های افست این هزینه مقرون ‌به‌ صرفه خواهد بود.

مزایای اقتصادی چاپ فوری دیجیتال

      از مهم‌ترین مزایای اقتصادی این نوع چاپ و استفاده از روش دیجیتال می‌توان به :

 • امکان ویرایش اطلاعات به‌صورت دستی و دسترسی به فایل‌ها
 • حداقل استفاده از کاغذ و کمترین ضایعات کاغذ در این روش
 • هزینه مقرون‌ به‌ صرفه
 • امکان استفاده از دستگاه‌های چاپ دیجیتال در کمترین فضا
 • امکان چاپ فوری در تیراژ پایین
 • حذف فرایندهای زمان‌بر چاپ افست اعم از تولید فیلم , زینک , پلیت و …
 • حداقل استفاده از مواد مصرفی مثل مرکب , پودر و …
 • هزینه استهلاک کمتر دستگاه‌های چاپ
 • عدم نیاز به تخصص و مهارت استفاده از دستگاه و هزینه کمتر پرسنل اشاره نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *