لوگوی سایت

چاپ فولدر و همه چیز در مورد این ابزار تبلیغی با اهمیت

چاپ فولدر یا پوشه مقوایی، به فرآیند چاپ تصاویر و نوشته‌های مورد نظر بر روی کاغذ مقوایی گفته می‌شود. فولدر ها یکی از محصولات پرکاربرد در حوزه تبلیغات و بازاریابی هستند و می‌توانند به عنوان یک ابزار موثر برای معرفی کسب و کار، محصولات و خدمات به مشتریان بالقوه استفاده شوند.
چاپ فولدر

چاپ فولدر

 

فولدر چیست؟

     فولدر تبلیغاتی همان پوشه نگهدارنده اسناد و مدارک می باشد با این تفاوت که ظاهری متفاوت تر و خلاقانه تری دارد. طراحی و چاپ فولدر در مجموعه ست اداری قرار دارد، پس باید حاوی اطلاعات و مشخصاتی باشد که در‌ طراحی ست اداری لحاظ شده است.

پوشه چیست؟

     یک مقوای گلاسه یا مقوای پشت توسی و یا مقوای کارتی  ۲ تیکه است جهت حمل اوراق ، تراکت و… . در هر شرکتی مدارک چاپی و یا اوراق اداری و یا بروشور وجود دارد که برای حافظت بیشتر از آنها جهت نگهداری کردن و حمل و نقل راحت تر از پوشه استفاده می کنند.

اندازه های مختلف پوشه

     پوشه ها می توانند در اندازه های مختلفی باشند ، اما پر کاربرد ترین و رایج ترین اندازه برای پوشه  سایز A4 و A3 می باشد. برای مثال اگر پوشه سایز A3 باشد زمانی دوتیکه  یا دو بخشی می شود که از وسط دارای یک عدد خط تا داشته باشد، با این خط تا پوشه به قسمت مساوی تقسیم می شود، که بین پوشه می تواند سربرگ ها  و یا هر اوراق اداری دیگر قرار گیرد.

چاپ فولدر به عنوان یک ابزار تبلیغاتی

     چاپ فولدر به شکلی که ست اداری مانند کارت ویزیت و سربرگ، بروشورها و یا کاتالوگ محصولات و حتی CD معرفی شرکت در آن قرار ‌گیرد، به‌ صورت یک ابزار تبلیغاتی مناسب استفاده می‌گردد ، پس اگر فولدر طرحی متناسب با ست اداری آن شرکت داشته باشد جلوه و اعتبار بیشتری خواهد داشت.

طراحی و چاپ کاتالوگ حرفه ای با نرخ اتحادیه کپی و پرینت

ساختار فیزیکی فولدر تبلیغاتی

     فولدر نوعی پوشه با قالب می باشد که یا دارای ۳ لت ، 4 لت و یا دارای ۲ لت می باشد با این تفاوت که در داخل آن بخشی از مقوا به صورت به اصطلاح جیب مانند، می باشد که اوراق اداری و کاتالوگ در داخل آن قرار گیرد. سایز فولدر نیز مانند پوشه می تواند A4 ، A3 و هر یا اندازه ای که بتواند اوراق اداری را در سایزهای مختلف در آن به راحتی قرار بگیرد.

کاربرد فولدر های تبلیغاتی

     کاربرد فولدرها عموما در همایش ها و نشست ها و اجلاس هایی است که شما برای معرفی یک برند برگزار می کنید و کاتالوگ ها و بروشورهای تبلیغاتی خود را درون آن قرار می دهید و برای تبلیغات و معرفی خود ارائه می نمایید، فولدرهای تبلیغاتی توانایی اضافه کردن محلی اختصاصی برای قرار دادن CD، DVD و یا کارت ویزیت را دارند.

 

چاپ فولدر

 

تهیه پکیج تبلیغاتی با فولدر

     با چاپ فولدر اختصاصی شما می توانید کاتالوگ ، بروشور، لیست قیمت، اسناد، مدارک و … را در یک مجموعه مانند فولدر قرارداده و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی مناسب استفاده کنید. شما می توانید محلی جهت قرار گرفتن سی دی و کارت ویزیت بر روی فولدر داشته باشید و در نمایشگاه ها ، سمینارها، کنفرانس ها  و … به مشتریان خود در قالب یک پک ارائه نمائید.

 

انواع فولدر های تبلیغاتی

     فولدر ها بر اساس نوع درخواست مشتری و کاربردشان طراحی و اجرا می شوند. از شرکت های عظیم تا دانشجویان و دانش آموزان مخاطبان این ابزار مفید هستند.

 • زونکن اداری و پوشه ی اداری
 • پوشه ای مخصوص مهندسان و پوشه ی جیب دار
 • پوشه ی آویز و پوشه سمیناری
 • کلیپ فایل و پوشه دکمه دار (تبلیغاتی ، طلقی)
 • اکسپندینگ فایل و … نمونه هایی از انواع فولدر ها هستند.

روش چاپ فولدر و پوشه 

     فولدر ها نیز مانند بقیه کارهای چاپی با متریال کاغذ به روش افست چاپ می شوند. فولدر ها بر اساس نوع کاربرد ، نوع سفارش  و هزینه ای که مشتریان پرداخت می کنند طراحی و اجرا می شوند. به عنوان مثال فولدر های مدیریتی از نوع چرمی می باشند. زونکن های اداری نیازمند مقواهایی ضخیم برای نگهداری بهتر اوراق و اسناد اداری هستند.

چاپ بروشور تبلیغاتی ارزان و فوری + طراحی حرفه ای

اندازه فولدرهای طلقی

     فولدر های طلقی در اندازه های A3 ،A4 ،A5 ،B5 برای تمامی افراد و همچنین، اکسپندینگ فایل ها در طرح های اسپرت ، رومیزی ، دسته دار ، چرمی و … طراحی و تولید می شوند. جنس فولدر های سازمانی بنابر جایگاه افراد می تواند از گران قیمت تا ارزان قیمت طراحی شود. رنگ فولدر ها و نوشته ها نیز به صورت سفارشی و یا فاقد نوشته تولید می گردند.

جنس متریال فولدرها

     فولدر در جنس ها و شکل های مختلفی ساخته و استفاده می شوند که رایج ترین آن فولدر های مقوایی با چاپ تمام رنگی می باشد. این نوع از فولدر ها علاوه بر جنبه محافظتی و بسته بندی برای اسناد و مدارک، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی کاربرد زیادی دارند.

 

چاپ فولدر

 

کاغذهای پرمصرف در چاپ فولدر

     بیشترین مصرف کاغذ در چاپ فولدر مقواهای گلاسه با گرماژ ۲۵۰ و ۳۰۰ گرم برای های تبلیغاتی و برای فولدر های اداری و سازمانی مقوای پشت توسی 230 و یا 300 گرم می باشند که بصورت گسترده چاپ می شود.

چاپ داخل فولدر تبلیغاتی

     اگر بخواهیم داخل فولدر چاپ داشته باشد باید عمل چاپ به صورت دورو انجام شود و برای رنگهای داخلی فولدر نیز احتیاج به چاپی مجدد و جدید است.

تیراژهای چاپ فولدر

     حداقل تیراژ چاپ فولدر ۱۰۰۰ عدد است و در صورت تیراژ پایین چاپ بصورت دیجیتال انجام می شود. که برای چاپ دیجیتال فولدر محدودیت هایی در اندازه، رنگ و سلفون وجود دارد و نسبت به چاپ افست توجیه اقتصادی ندارد. چون هزینه های چاپ دیجیتال چندین برابر چاپ افست بوده و کیفیت مطلوبی مانند افست را ندارد.

پیشنهاد هایی در مورد طراحی و چاپ فولدرهای تبلیغاتی

 • اندازه فولدر باید نسبت به اوراقی که در آن قرار می گیرد طراحی شود.
 • انتخاب رنگ فولدر باید با ست اوراق اداری همخوانی داشته باشد.
 • فولدرها را می توان با طراحی در خط قالب قفل یا نمایی زیبا بخشید.
 • پس از چاپ فولدر می توان برای زیبایی هرچه بیشتر از سلفون و یا uv موضعی (برجستگی ) استفاده کرد.
 • چاپ فولدر برای اسناد A5 ، A4 و A3 بیشترین کاربرد را دارد.
 • چاپ فولدر یکی از عناصر اوراق اداری محسوب می شود. پس در طراحی آن از نمادهایی که شرکت را معرفی کنند استفاده می گردد. در طراحی و چاپ فولدر باید از رنگ سازمانی، ترکیب بندی و عناصر دیگری که در اوراق اداری بکار گرفته شده است استفاده کرد.

مواردی که پس از چاپ روی فولدرها انجام می شود.

     فولدرها اکثرا به شیوه چاپ افست انجام می شود و پس از تکمیل کار خدماتی مانند :

 • سلفون ، ورنی ، uv موضعی و… اضافه می شود
 • و در بخش بعد به صحافی هدایت شده و طرح شما برای برش مطابق شکل درخواستی با دستگاه دایکات برش داده می شود.
 • پوشال گیری فولدر ها توسط نیروی انسانی انجام شده
 • و سپس طبق طرح فولدر خط تا نیز توسط همان دستگاه دایکات زده می شود.
 • اما در قسمت پایانی چاپ فولدر بسته به نوع آن که می توان به دو دسته ی فولدر چسبی یا فولدر های قفل سر خود اشاره کرد. در فولدر های قفل سرخود لبه ی اضافه فولدر داخل خط تیغ صفحه مقابل رفته و نیازی به چسب کشی ندارد. و قسمت های داخلی با خود مقوا در آمیخته می شود و قفل شده جهت نگهداری. اما در فولدرهای چسبی یک یا چند لبه ی کار چسب خورده تا ساخت فولدر تکمیل شود.

نکته ای مهم در طراحی فولدر های

     نکته ای مهم در طراحی فولدر های قالب اختصاصی این است که مثلا برای یک فولدر با سایز A4 ، باید اندازه فولدر از هر طرف حداقل ۵ میلی متر بزرگتر از کاغذ A4 باشد. تا زمانی که مدارک یا اسناد داخل آن قرار میگیرد از فولدر بیرون نزند.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *