خدمات ما

چاپ کوتد لمینت | قیمت دستگاه و انواع کاغذ چاپ پلاتر

چاپ کاتد

دستگاه پلاتر ( دستگاه چاپ کوتد ) چیست ؟

پلاتر را نوعی پرینتر سایز بزرگ با تکنولوژی جوهر افشان می دانند و در شرایطی که پرینترها نهایتا تا سایز A3 قابلیت چاپ دارند پلاتر ( چاپ کوتد ) می تواند نقشه ، عکس و طرح های شما را تا عرض ۶۰ ، ۱۱۰ و ۱۵۰ سانتی متر چاپ نماید ، پلاتر ها معمولا در مدل های ۴ رنگ ، ۶ رنگ و ۸ رنگ موجود هستند .

 متریال های مورد استفاده در چاپ پلاتر 

از متریال های معمول برای چاپ با دستگاه پلاتر ( چاپ کوتد ) می توان به انواع کاغذ تحریر ، فتوگلاسه ، کوتد سبک و سنگین و بک لایت اشاره کرد . به احتمال خیلی زیاد عبارت ” پلات لمینت ” را بسیار شنیده اید ؛ می توان گفت اکثر خروجی های چلاتر را برای ماندگاری و جذابیت بیشتر بعد از چاپ لمینت می کنند حال می توان از لمینت گرم یا لمینت سرد استفاده نمود . برندهای متعارف دستگاه های پلاتر در ایران ” اچ پی و کانن و اپسون ” می باشند .

لمینت چیست ؟

لمینت یک لایه محفظ بیرنگ است که مانند پرس کارت عمل می کند و وظیفه آن محافظت از چاپ در مقابل آسیب های احتمالی نظیر نفوذ مایعات ، خراشیده شدن و … می باشد .

انواع لمینت

لمینت در دو مدل سرد و گرم موجود می باشد و تفاوت آنها در این می باشد که در نوع لمینت گرم ۲ لایه لمینت جلو و پشت چاپ قرار می گیرد و چاپ بین این دو لایه پرس می شود ولی در نوع لمینت سرد فقط یک لایه لمینت با دمای حدود ۴۰ درجه فقط بر روی چاپ قرار می گیرد و پشت چاپ تغییری نمی کند ، از لمینت سرد برای لمینت استیکر و بک لایت ۴۴ استفاده می شود . هر دو مدل گرم و سرد لمینت در دو نوع مات و براق موجود می باشد که به انتخاب و سلیقه مشتری بستگی دارد که کدام نوع را بپسندد .

ضخامت های مختلف لمینت

لمینت معمولا در ضخامت های مختلف ۷۵ ، ۱۲۵ و ۱۵۰ میکرون مورد استفاده قرار می گیرد که هر چقدر حساسیت کار بالا باشد از لمینت ضخیم تر استفاده می شود .

کاغذ کوتد

معرفی انواع متریال مورد استفاده در چاپ پلاتر :

همانطور که در بالا هم اشاره شد در چاپ با پلاتر از متریال های تحریر ، فتوگلاسه ، کوتد سبک و سنگین و بک لایت استفاده می شود و در ادامه به تحلیل هر کدام از این متریال ها خواهیم پرداخت .

کاغد کوتد ( Coated ) چیست ؟

به کاغذی که رو و یا هر دو سمت آن با روکشی از جنس پلیمر پوشانده شده باشد را کاغذ کوتد می گویند و دلیل این کار بالا بردن استکام کاغذ در برابر شرایط محیطی و همینطور چاپ پذیری آن می باشد و همینطور برای داشتن ظاهری مات و یا براق کاغذ هم مورد استفاده قرار می گیرد .

عرض های مختلف و سایر ویژگی های کاغذ کوتد

کاغذ کوتد در عرض های مختلف ۶۳ ، ۹۴.۱ ، ۱۰۶.۷ و ۱۶۲ سانتی متر موجود می باشد . گرماژ کاغذ های کوتد در ۳ وزن ۱۲۰ ، ۱۳۰ و ۱۸۰ گرم موجود می باشد . از ویژگی های کاغذ کوتد می توان به چاپ پذیری به نسبت خوب و زمان خشک شدن بسیار کوتاه آن اشاره کرد .

۹۸۰۷۳

کاغذ فتوگلاسه چیست ؟

همان کاغذ کوتد ولی با سطح پلیمر شده با گلاسه که بسیار براق می باشد و به نسبت سنگین تر ؛ فتوگلاسه چاپ پذیری بسیار بالاتری نسبت به کوتد دارد و بخاطر براقیت بالای خود ، طرفداران زیادی دارد . گرماژ کاغذ فتوگلاسه ۲۲۰ گرم می باشد .

کاغذ تحریر رول چیست ؟

شاید شما کاغذ تحریر رو بیشتر به صورت شیت در سایز های A5 , A4 , A3  دیده باشید ولی باید بدانید که کاغذ تحریر به صورت رول و در عرض های متفاوت مثل ۶۰ ، ۹۰ و ۱۰۰ سانتی موجود می باشد . عمده مصرف کاغذ تحریر در چاپ پلاتر مربوط به چاپ نقشه های مهندسی می باشد . کاغذ تحریر هم می توان لیمنت گرم بشود هم به صورت مات و هم براق .

هزینه چاپ کوتد با پلاتر چقدر می باشد ؟

قیمت چاپ تحریر ۳۰.۰۰۰ تومان
قیمت چاپ کوتد سبک ۳۵.۰۰۰ تومان
قیمت چاپ کوتد سنگین ۴۰.۰۰۰ تومان
قیمت چاپ فتو گلاسه ۵۰.۰۰۰ تومان
در صورت درخواست لمینت : به ازای هر مترمربع ۳۵.۰۰۰ تومان به هزینه چاپ اضافه خواهد شد .

مشاوره و استعلام قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *