کاغذ کوتد و کاربردهای آن در صنعت چاپ را بشناسید

دسترسی سریع به عناوین اصلی این نوشته

چاپ کاتد

کاغذ کوتد لمینت

    کاغذ کوتد‎‏ یکی از انواع کاغذها در صنعت چاپ است که با روکشی پلیمری پوشانده شده است. به همین دلیل در جذب و حفظ کیفیت رنگ بسیار خوب عمل کرده و مناسب چاپ با جوهرهای پای آب خواهد بود.

 

چاپ کوتد

     چاپ کوتد که منظور همان استفاده از کاغذ کوتد یا پوشش دار (Coated) در چاپ است عمدتا برای حفاظت یا برای رسیدن به برخی از جلوه های بصری استفاده می شود. پوشش ها می توانند از رطوبت، خراشیدن و خط و خش محافظت کنند.

 

برخی ویژگی های کوتد

     کوتینگ ها همچنین می توانند به یک یا دو طرف یک قطعه چاپی برای ایجاد یک جلوه براق یا خنثی اعمال شوند یا حتی برای برجسته کردن یک قسمت تصویری خاص هم مورد استفاده قرار می گیرند. پوشش های کاغذ، یک سطح صاف را فراهم می کنند و مقدار و ترکیب یک پوشش خاص بر خواصی مانند جذب جوهر تاثیر می گذارند.

 

کوتینگ چاپ چیست؟

     کوتینگ چاپ یک پوشش شفاف است که با خصوصیاتی همچون خشک شوندگی سریع باعث محافظت از مواد چاپ شده روی ورق می شود. این نوع پوشش باعث خنثی شدن اثر گرد و خاک و لک می گردد و همینطور دوام چاپ را بالا خواهد برد. پوشش های ضد آب دارای مقاومت بیشتری نسبت به UV هستند و با توجه به ضد آب بودن آن، پوشش بهتری نسبت به پوشش UV دارند همچنین با محیط زیست سازگارترند.

 

کاغذ کوتد

 

کاربرد چاپ کوتد

     خشک شوندگی سریع و همینطور قدرت جذب بالای جوهر باعث شده تا کاغذ کوتد در چاپ ‏کوتد لمینت فضای داخلی جزو متریال های پرکاربرد واقع شود. چاپ تصاویر با جزئیات بالا همانند بنرهای سایز متوسط در محیط های داخلی یکی از کاربردهای مرسوم این نوع چاپ است. با توجه به عدم پخش شوندگی جوهر و محافظت از آن توسط پوشش پلیمری روی کاغذ، چاپ کاغذ کوتد جلوه خاصی به طرح نهایی خواهد بخشید و تفاوتش با چاپ های معمولی کاملاً قابل تشخیص است.

 

کاربرد کاتد به خاطر ظهر براق ظاهر براق این کاغذ

     در واقع به خاطر ظاهر براق این نوع کاغذ، از آن در قالب چاپ کتد لمینت شده بصورت قاب های ایستاده یا دیواری استفاده می کنند که در بازاریابی و تبلیغات فضاهای داخلی همانند گالری یا نمایشگاه بسیار قابل استفاده می باشد. همچنین نوع گلاسه کاغذ های کوتد هم در طراحی مجلات و بروشورها به دلیل جذاب تر کردن نقوش و تصاویر کاربرد بسیار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید
چاپ روی پاور بانک تبلیغی ارزشمند و ماندگار

 

دستگاه چاپ کوتد

     با توجه به کاربری و ابعاد کاغد کوتد می توان چاپ کتد را توسط پرینترهای دیجیتالی هم انجام داد. اما معمولاً بصورت لمینت و توسط دستگاه پلاتر، در دو روش لمینت گرم و لمینت سرد صورت می گیرد.

 

رویه ی چاپ کوتد در چاپ سرد

     در چاپ سرد تنها رویه کار با استفاده از پوشش پلاستیکی محافظت می شود اما در چاپ لمینت گرم دو لایه پلاستیکی که متشکل شده از مواد پلی استر به صورت طلقی در دو طرف کاغذ توسط حرارت بروی ورق پرس می شوند.

 

کوتد سنگین

     به کاغذهایی که وزن ۱۴۰ گرم دارند نوع سبک و به کاغذهایی با وزن بالای ۱۴۰ گرم کوتد سنگین گفته می شود. در چاپ کوتد سنگین می توان با توجه به کاربری تبلیغاتی طول عمر بیشتری را برای طرح چاپ شده نهایی مد نظر داشت. اما مدل سبک چاپ کتد بیشتر در چاپ فضای داخلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این چاپ در وزن های ۸۰،۱۰۰، ۱۲۰، ۱۴۰، ۱۶۰،۱۷۰ و ۱۸۰ بصورت لمینت به مشتریان ارائه می شود.

 

منابع ( Sources ) :

سام گرافیک

۹۸۰۷۳

برای مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان مجموعه یووی پرینت در تماس باشید :

  • 021-77335593
  • 0910-1400024
  • print_admin@

شاید به این مواد هم علاقه داشته باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت