لوگوی سایت

خدمات ما

کاغذ گلاسه چیست و در چه نوع چاپ هایی مورد استفاده دارد ؟

کاغذ گلاسه

 

کاغذ گلاسه چیست ؟

کاغذ گلاسه نوعی کاغذ مرغوب است که دارای روکش یا کوتینگ “Coating” از نوع ژلاتین می باشد که سطح آن را صاف و صیقلی کرده است.

دو نوع کاغذ چاپ

بطور کلی دو نوع کاغذ در چاپ بیشترین استفاده را دارد، یکی کاغذ تحریر و دیگری کاغذ گلاسه.

کاغذ تحریر

     کاغذ تحریر پرمصرف ترین نوع کاغذ در صنعت چاپ است که در عموم و بازار به علت پرکاربرد بودن سایز A4 آن، به کاغذ A4 معروف است. کاغذ تحریر دارای سطحی بافت دار و با قدرت جذب بالا می باشد. که معمولا در چاپ های رنگی از نوع جوهر افشان و یا مرکبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به علت جذب و نفوذ رنگ ها به داخل بافت های این نوع کاغذ، رنگ ها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می دهند. اما در مواردی که تنها نیاز به چاپ متن می باشد از این نوع به علت قیمت ارزان تر وقابل دسترس بودن استفاده خواهد شد.

کاغذ گلاسه

      اما کاغذ های گلاسه به خاطر صاف و براق بودن سطح خود رنگ را به داخل بافت کاغذ جذب نمی کند و این امر باعث می شود تا مرکب بروی سطح کاغذ قرار بگیرد. همچنین براق بودن سطح آن به دلیل روکش ژلاتینی نیز باعث می شود تا رنگ ها از کیفیت و شفافیت بهتری در چاپ بهره مند شوند.

کاربرد کاغذ گلاسه

چاپ و تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب، نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و بسیار صاف باشد و جوهر به صورت یکنواخت جذب آن شود. که چاپ گلاسه رنگی یا چاپ گلاسه دیجیتال مناسبترین نوع چاپ در این نوع موارد است. کاغذ گلاسه هرچه سنگین تر باشد، یعنی گرماژ آن بیشتر است. و کیفیت چاپ بر روی آن بهتر خواهد بود. معمولاً کارهای رنگی و یا اعلاء را با چاپ فوتوگلاسه انجام می دهند.

 

کاغذ گلاسه

 

کاغذ گلاسه مخصوص چاپ های لوکس و باکیفیت

به طور کلی کاغذ فوتو گلاسه در چاپ های لوکس و با کیفیت بالا به کار می رود. مواردی که حفظ کیفیت و جلوه ی رنگ ها بسیار حائز اهمیت است.

کاغذ گلاسه در چاپ آثار هنری

در چاپ آثار هنری، بنرهای بزرگ، نماهای خارجی و داخلی معماری و پلان ها  معمولاً چاپ گلاسه A3 و چاپ رول گلاسه از گزینه های مناسب پیش روی مشتری است. از طرفی دیگر در مواردی همچون ارائه بروشور، کاتالوگ، تراکت که ابعاد کار کوچکتر است. اما همواره حفظ جلوه ی طرح مورد نظر و رنگبندی چشم نواز بسیار مهم تلقی می شود. چاپ گلاسه A4 و چاپ گلاسه A5 می تواند نیاز مشتری را برآورده کند.

  • این نوع کاغذ در عرض های ۹۰، ۱۰۶، ۱۲۷و ۱۵۲ سانتی متر و گرماژهای ۱۵۰، ۱۸۰و ۲۱۰ ‏گرم ارائه می شود‎.

چاپ گلاسه چیست و به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

دو نوع روش برای چاپ بر روی انواع گلاسه وجود دارد تا بهترین کیفیت را در نتیجه ی کار دریافت کنیم.

  1. چاپ افست
  2. چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال که امروزه بسیار فراگیر شده با استفاده از چاپگرهای لیزری دیجیتال صنعتی انجام خواهد گرفت. که سرعت چاپ در آنها نسبت به روش افست بسیار بالاتر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.