لوگوی سایت

خدمات ما

چاپ مستقیم روی چرم مصنوعی و طبیعی

چاپ چرم

تمام جزئیات چاپ روی انواع چرم مصنوعی و طبیعی

اگر تولید کننده انواع کیف و کفش ، وسایل دکوری و اکسسوری های بروز هستین حما تابحال به سراغ چرم رفته اید و طبیعتا تمایل دارید تا محصولات خود را با طرح و نقش های مخاطب پسند و پرطرفدار روانه بازار کنید ، ما به شما کمک می کنیم تا تمام جزئیات چاپ و برش چرم را در اختیار داشته باشید.

موارد مصرف چرم مصنوعی

تولیدکنندگان از چرم مصنوعی برای تولید کیف ، کفش ، لباس ، مبلمان و صحافی استفاده می کنند. پیش از این تولید کنندگان به اجبار در تولیدات خود فقط از چرم مصنوعی خام ( سفید ) بهره می بردند و تنها می توانستند از رنگ بندی های چرم مصنوعی برای تنوع کارهای خود استفاده کنند. طبیعتا این موضوع تاثیر زیادی در عدم رشد و تصاحب سهم بیشتری از بازار فروش را داشت و همیشه به دنبال راهی برای ارتقاء کیفیت ظاهری در تولیدات خود بودند .

دستگاه چاپ روی چرم مصنوعی

با ورود تکنولوژی چاپ سایز بزرگ ( Large Format Printing ) با اولین دستگاه هایی نظیر سالسا و دی جی آی برخی از تولید کنندگان گویا علاج درد چندین ساله خود را پیدا کرده بودند و فورا به سمت این دستگاه ها شتافتند. ولی دستگاه های سالسا و دی جی آی کیفیت مطلوبی نداشتند و نمی شد به پشتوانه آنها وارد بازار رقابتی با محصولات خارجی شد. این مشکل ادامه پیدا کرد تا نشانه هایی از ورود تکنولوژی جدید چاپ لارج فرمت به نام اکوسالونت ( Ecosolvent ) پیدا شد. با خصوصیات خاصی که دستگاه های اکوسالونت داشتند از قبیل کیفیت بالای چاپ ، هزینه مناسب و … دیگر زمان مناسب برای ورود چاپ به صنعت چرم مصنوعی فرا رسیده بود .

چاپ اکوسالونت روی چرم و محدودیت ها

چاپ اکوسالونت روی چرم مصنوعی قابل قبول بوده ولی نواقص و ایراداتی هم داشته و دارد. از مشکلات چاپ اکوسالونت رو چرم مصنوعی می توان به : آسیب پذیر بودن این چاپ ها اشاره کرد. تحت عوامل طبیعی و محیطی چاپ روی چرم آسیب می بیند و کیفیت تولید محصول را به چالش بزرگی می کشد. از نواقص دیگر دستگاه های اکوسالونت می توان به ۴ رنگ بودن آن اشاره کرد. که طبیعتا این ویژگی باعث آن می شد. که تنها روی چرم های مصنوعی با زمینه رنگی، سفید و روشن توانایی چاپ را داشته باشیم . و برای چاپ روی چرم های مصنوعی با زمینه های رنگی به مشکل بر خورد می کردیم . 

 

ورود تکنولوژی چاپ مستقیم روی چرم ( UV printing ) و مزایای آن

     با ورود دستگاه های چاپ مستقیم ( UVprinting ) به عرصه چاپ ایران، حال زمان آن رسیده بود تا مدل جدیدی از چاپ روی چرم مورد سنجش و تحلیل قرار بگیرد. چاپ مستقیم مزایای بسیاز زیادی داشته. که تمام نواقص قبل را مرتفع و تولیدکنندگان را کاملا راضی و خشنود کرد از این مزایا می توان به :

مزایای چاپ روی چرم 

باید به طراوت بسیار بالای چاپ اشاره کرد. که این طراوت و شادابی بدلیل نوع ساخت جوهر های این دستگاه ها می باشد. جوهر های این دستگاه به واسطه تابش نور یووی خشک می شوند. و به همین دلیل به این نوع آن چاپ uv روی چرم نیز می گویند . دیگر ویژگی این دستگاه ها ثبات رنگ و ماندگاری بسیار بالای چاپ روی چرم حتی در شرایط جوب بسیار سخت و عوامل طبیعی  و محیطی است. ویژگی اصلی و متمایز دستگاه های چاپ مستقیم در بحث روی جرم در میان بودن رنگ پنجم است. به عبارتی ایفای نقش تکمیلی توسط جوهر سفید که دیگر با همگان اجازه چاپ روی انواع چرم های مصنوعی در رنگبندی های مختلف را می دهد. و دیگر می توان روی تمامی مدل ها و رنگ بندی های چرم مصنوعی کار چاپ را انجام داد. هر دو مدل دستگاه های چاپ مستقیم یعنی فلت بد و رول می تواند پروژه چاپ شما روی چرم مصنوعی را به انجام برساند. در نهایت می توان گفت ماشین چاپ uv بهترین دستگاه چاپ چرم می باشد . 

برای داشتن بهترین خروجی در چاپ مستقیم روی چرم چه باید کرد؟

     چرم های مصنوعی از لحاظ بافت های روی سطح خود در مدل های متنوعی در بازار موجود هستند . تولیدکنندگان معمولا برای تولیدات شکیل تر و سنتی تر خود از مدل هایی با بافت های درشت تر استفاده می کنند. ولی باید توجه داشت که در تمامی متریال ها برای داشتن خروجی چاپ با کیفیت تر بایستی متریال سطحی یکنواخت تر داشته باشد. در مورد چرم هم که تمام مدل ها دارای سطوحی کار شده هستند. باید مدلی از چرم برای استفاده انتخاب شود که دارای بافت سطحی کمتری می باشد .

 

چاپ چرم دوم

 

ملاحظات چاپ مستقیم روی چرم با دستگاه یووی

  در بحث چاپ مستقیم روی چرم نیز مانند متریال های دیگر امکان چاپ ۵ رنگ برای چاپ روی انواع چرم با زمینه رنگی و همینطور داشتن چاپ برجسته میسر می باشد. ولی باید در انتخاب مقدار برجستگی بسیار با دقت و وسواس عمل کرد. چرا که گرمای ناشی از نور یووی ، سطح چرم منقبض شده و کمی حالت اصلی خود را از دست می دهد. و طبیعتا در چاپ با برجستگی بالا زمان چاپ هم طولانی تر شده و سطح چرم گرم تر خواهد شد. که این عامل حتی ممکن است در حین چاپ، چرم را از کنترل دستگاه خارج کرده و آسیب جدی به دستگاه برساند .

 مشکلات چاپ مستقیم روی چرم طبیعی

درست برخلاف چرم مصنوعی که قابلیت چاپ بالایی دارد ، چرم طبیعی در زمان چاپ دردسر ساز خواهد بود  و در صورتی که می خواهید چاپ روی چرم طبیعی را انجام دهید، باید ملاحظات ذیل را مدنظر داشته باشید :  

مقایسه ی شیت چرم مصنوعی و چرم طبیعی

چرم مصنوعی

     چرم مصنوعی بسیار مرتب برش خورده و در زمان چاپ به صورت رول یا حتی شیت، ماشین چاپ و اپراتور را اذیت نمی کند. و پروژه چاپ به راحتی و با انواع دستگاه های یووی مسطح ( فلت بد ) ، یووی رول و اکوسالونت انجام می پذیرد .

چرم طبیعی

     ولی در چرم طبیعی به این صورت نیست و سطح چرم ( دور چرم ) نامرتب است. که در بحث چاپ باعث پرت بسیار زیاد در خود متریال می شود. البته در تکنولوژی چاپ مستقیم ( فلت بد ) تمام این پرت های حتی کوچک را می توان در پروژه های دیگر مورد چاپ قرار داد.  ولی در چاپ رول دیگر این امکان وجود ندارد.

چاپ عکس روی چرم

     از چاپ روی چرم در تولید انواع جلد برای آلبوم و کتاب استفاده می شود و می توان تصویر را با بالاترین وضوح روی چرم چاپ کرد .

چاپ روی چرم طبیعی

 سطح ناهموار و مشکل ساز چرم طبیعی

      چرم مصنوعی دارای سطحی صاف می باشد. مانند بسیاری از متریال های دیگر مناسب چاپ، از جمله کاغذ ، بنر  و … . به همین علت می توان به راحتی با دستگاه هایی که در بالا به آن اشاره شد. مانند : انواع دستگاه های یووی مسطح ( فلت بد ) ، یووی رول و اکوسالونت ، پروژه چاپ صورت بگیرد. ولی در متریال چرم طبیعی یک مشکل بسیار حاد و اساسی وجود دارد. و آن سطوح نامرتب و دارای برامدگی و گودی های نامنظم است. که تاثیر مستقیم و زیاد در کیفیت خروجی چاپ و حتی امکان صدمه زدن به سیستم هد دستگاه را دارد .

بوی نامطبوع چرم طبیعی

      نگهداری چرم مصنوعی در یک فضا حتی به مدت طولانی مشکلی ایجاد نمی کند. ولی چرم طبیعی بسیار بوی ناخوشایندی دارد که محیط و فضا را تحت الشعاع قرار می دهد.

هزینه چاپ مستقیم روی چرم 

هزینه چاپ مستقیم روی چرم از فرمول خاصی پیروی نمی کند و عوامل بسیاری در براورد هزینه چاپ مستقیم روی چرم مصنوعی سهیم است. عواملی مثل متراژ کل پروژه ، سایز ، طرح ها ، تعداد طرح های استفاده شده در متراژ کلی ، چاپ به صورت طاقه ای یا به صورت شیت بودن پروژه و …

 

چاپ چرم سوم

 

چند نکته کاربردی در زمینه چاپ روی چرم مصنوعی :

      معمولا طاقه های چرم مصنوعی در عرض ۱ متر و ۴۰ سانت و طول ۴۰ متر به فروش می رسد . طاقه ای را خریداری کنید که کناره های آن با تیغ و به صورت مرتب و صاف برش خورده باشد. تا در حین چاپ ، به مشکلی بر نخورید . معمولا بعضی طاقه های با کیفیت پایین تر در اواسط آن دچار پارگی می شوند و ۴۰ متر طول طاقه به دو طاقه ۲۰ متری تبدیل می شود. پس در پرت می بایست این نکته مورد توجه قرار بگیرد .

استانداردهای فایل چاپی که به چاپخانه ارسال می شود

      در زمان ارسال فایل چاپی به چاپخانه همان طور که پیش تر گفته شد فایل های خود را با مُد ۴ رنگ CMYK طراحی نمائید. و سایز طرح را دقیقا هم سایز سطح کار و رزولوشن طرح را حداقل ۱۵۰ در نظر بگیرید. برای اطمینان از انجام کار در بالاترین کیفیت فایل لایه باز طرح را در یکی از فرمت های PDF ، Tiff یا Cdr در اختیار چاپخانه قرار دهید. و در صورت استفاده از متن ( با فونت خاص ) لایه های متنی را به وکتور تغییر دهید .

دستگاه چاپ روی چرم طبیعی

      چرم طبیعی را به هیچ عنوان نمی توان با دستگاهی به جز تکنولوژی چاپ مستقیم ( فلت بد ) چاپ کرد. و فعلا بهترین و تنها گزینه برای چاپ همین مورد می باشد .

کاهش هزینه چاپ مستقیم روی انواع چرم

     در بحث کاهش هزینه چاپ می توانید مانند دیگر متریال ها ، کار برش خود را به بعد از چاپ موکول کنید و چاپ را به صورت رول و در سایز های بزرگ انجام دهید. تا به دلیل بالا رفتن سرعت چاپ بتوانید از کاهش هزینه چاپ استفاده نمائید .

چاپ لوگو و برند روی چرم

     این نکته را باید در نظر گرفت که هر نوع طرح و عکس رنگی را می توان بر روی چرم چه مصنوعی و چه طبیعی چاپ کرد. حال این چاپ می تواند کاربری مختلفی داشته باشد. یکی از این کاربری های چرم ، استفاده برای چاپ و درج لوگو می باشد. که در بیشتر تولیدی های لباس صورت می گیرد. و چاپ اسم روی چرم برای یرند سازی و تبلیغات بسیار پرطرفدار می باشد .

چاپ سیلک روی چرم

     در برخی پروژه ها قیمت تمام شده مهم از کیفیت می باشد و مشتریان تمایل دارند تا چرم خود را با هزینه کمتری به چاپ برسانند. برای این کار چاپ سیلک مناسب ترین انتخاب است. فقط مدنظر داشته باشید که با توجه به پرداخت هزینه کلیشه سازی در چاپ سیلک ، تعداد سفارش شما باید بالا باشد تا هزینه کلبشه مقرون بصرفه باشد .

چاپ برجسته روی چرم

اگر تمایل دارید قسمت هایی از چاپ خود را بر روی چرم به صورت برجسته انجام دهید می توانید از دستگاه های چاپ uv استفاده کنید. ولی بدلیل مقاومت پایین چرم مصنوعی در برابر گرما و جرم جوهر، این میزان برجستگی نمی تواند زیاد باشد .

چاپ سابلیمیشن یا حرارتی روی چرم

     یکی از دستگاه های مود الان برای چاپ ، دستگاه های سابلیمیشن می باشد. این دستگاه چاپ رو تحت گرما و حرارت در ۲ مرحله از روی کاغذی مخصوص روی سطح چرم منتقل می کند.

بدلیل همین گرمای موجود در عملکرد این دستگاه ، می توان گفت که سابلیمیشن دستگاهی مناسب برای چاپ روی چرم نمی باشد 

سوالات متداول چاپ روی چرم

مزایای چاپ یووی ( فلت بد ) روی چرم مصنوعی چیست ؟

      از مزایای چاپ مستقیم می توان به طراوت بسیار بالای چاپ ، ثبات رنگ و ماندگاری بسیار بالای چاپ روی چرم حتی در شرایط جوی بسیار سخت و عوامل طبیعی و محیطی است. و دیگر مزیت آن امکان چاپ ۵ رنگ می باشد که کاربر می تواند روی چرم غیر سفید هم چاپ خود را انجام نماید.

محدودیت های چاپ اکوسالونت روی چرم مصنوعی چیست ؟

      چاپ اکوسالونت روی چرم مصنوعی قابل قبول بوده ولی نواقص و ایراداتی هم داشته و دارد. از مشکلات چاپ اکوسالونت رو چرم مصنوعی می توان به آسیب پذیر بودن این چاپ ها اشاره کرد. زیرا تحت عوامل طبیعی و محیطی چاپ روی چرم آسیب می بیند و کیفیت تولید محصول را به چالش بزرگی می کشد

مشکلات چاپ روی چرم طبیعی چیست ؟

      درست برخلاف چرم مصنوعی که قابلیت چاپ بالایی دارد. چرم طبیعی در زمان چاپ دردسر ساز خواهد بود. برش نا مرتب چرم طبیعی که باعث آسیب زدن به هر دستگاه می شود. و برای مصرف کننده هم مقداری از چرم به راحتی پرت می شود .

هزینه چاپ مستقیم روی چرم مصنوعی به چه شکل محاسبه می شود ؟

      هزینه چاپ مستقیم روی چرم از فرمول خاصی پیروی نمی کند. و عوامل بسیاری در براورد هزینه چاپ مستقیم روی چرم مصنوعی سهیم است. عواملی مثل متراژ کل پروژه ، سایز ، نوع طرح ها ، تعداد طرح های استفاده شده در متراژ کلی ، چاپ به صورت طاقه ای یا به صورت شیت بودن پروژه و …

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *