لوگوی سایت

خدمات ما

چاپ روی چوب ، فیبر ، تخته و ام دی اف

چاپ چوب

 

مقدمه ای از چاپ و طراحی روی متریال چوب

امروزه کسب و کارها برای دستیابی به اهداف برندینگ و بازاریابی خود نیاز به یک ساختار یکسان هویت سازمانی و دکوراسیون داخی مطابق با برند خود دارند. چوب و MDF کاربرد وسیعی در دکوراسیون داخلی و همچنین خارجی دارند. امروزه چاپ و طراحی روی متریال چوب در صنعت تبلیغات نمایشگاهی یکی از پر کاربردترین متریال هاست. و مورد پسند همگان قرار گرفته است. از همین رو  چاپ عکس و تصویر روی چوب  هم بخش مهمی از صنعت چاپ است.

چاپ رنگی عکس روی چوب ، تخته ، فیبر و ام دی اف امکان پذیر است ؟

  چاپ روی چوب :باید جواب داد بله، به راحتی ! با ورود دستگاه هایی بروز در صنعت چاپ و تبلیغات، نظیر دستگاه چاپ مستقیم روی چوب (فلت بد) دیگر این امکان را داریم تا هر طرح و تصویر دلخواهی را به صورت دیجیتال (تمام رنگی و بدون محدودیت) را روی انواع چوب، تخته، فیبر و ام دی اف چاپ نمائیم .

 

 

هزینه چاپ روی چوب 

     هزینه چاپ روی انواع چوب در کنار خروجی با کیفیت و متفاوت آن بسیار مناسب است. و نحوه برآورد هزینه را در ادامه توضیح خواهیم داد .

دلایل نیاز به این چاپ چیست ؟

     اگر کمی ذهن خود را به گذشته ببریم و سیری در خاطراتمان بکنیم. به یاد خواهیم آورد که از همان گذشته انواع چوب و تخته یکی از پر مصرف ترین ابزار ها در صنعت خانه سازی ، ابزار سازی، دکوراسیون و … بوده است. و به دلیل تنوع در جنس و سایز، قیمت به نسبت پایین، ماندگاری بالا، شرایط ذاتی خود آن نظیر جذب صدا، قابل رنگ آمیزی بودن و …. طرفداران بسیاری داشته و دارد .

چاپ مستقیم و غیرمستقیم روی چوب

      به مرور و با توجه به دگرگونی های همیشگی در سلایق انسان ها و نیاز مردم به تحولات بنیادین در زمینه تبلیغات و … مجریان تبلیغاتی و دکوراسیون به سمت نسل جدید رنگ کاری چوب یعنی چاپ مستقیم روی چوب گرایش پیدا کردند. امکان چاپ چوب ابتدا به صورت غیر مستقیم بود.

چاپ غیر مستقیم روی چوب 

غیر مستقیم یعنی چاپ روی یک متریال نظیر وینیل یا کاغذ لمینیت شده صورت می گرفت. و سپس بر روی چوب یا تخته چسبانده می شد. که این کار معایبی نظیر بلند شدن وینیل (چاپ وینیل) پس از مدت کوتاهی از روی چوب و زمان بر بودن چاپ و چسباندن روی چوب را داشت. به همین دلیل پای دستگاه فلت بد و تکنولوژی چاپ مستقیم به میان آمد. و تحولی بنیادین در صنعت چوب و دکوراسیون چوبی ایجاد کرد .

چه نوع چوب هایی قابلیت چاپ مستقیم دارند ؟

      در چاپ مستقیم ، تمام چوب و تخته های صاف و صیقلی قابلیت چاپ را دارند. همانطور که در مقالات گذشته مطالعه نمودید. انواع متریال هایی که قابلیت چاپ مستقیم را دارند به شما معرفی شدند. که چوب، تخنه و فیبر هم جزو همان متریال ها می باشد .

چاپ روی این متریال چه کاربردهایی دارد ؟

     جدای از نقش و نگاری که با برش کاری و منبت کاری روی چوب برای ایجاد جذابیت صورت می گیرد، چاپ هم می تواند به خوبی نقش پر رنگی در زیبا تر کردن محیط اطراف شما داشته باشد.

به کمک چاپ شما می توانید :

 • تمام طرح ها و ایده های ذهن خود را به راحتی و بدون محدودیت روی چوب پیاده کنید.
 • در ادارات از از قابلیت برای استفاده از لوگو و برند خود روی میز های اداری ، درب های ورودی و … استفاده می شود.
 • در منازل برای چاپ روی کابینت ، کمد دیواری ، میز نهارخوری ( طرح سنگ ، طرح تابلو ) و … استفاده می شود.
 • در ابزارسازی برای ثبت برند، درج علائم اندازه گیری و … استفاده می شود.
 • در ماکت سازی و آموزشگاه ها برای ساخت علائم آموزشی  از تکنولوژی چاپ و طراحی روی انواع چوب استفاده می کنند.

تکنولوژی چاپ مستقیم روی چوب چیست ؟

     دستگاه فلت بد یا همان چاپ روی سطوح صاف چاپگری دیجیتال از نوع سایز بزرگ و تخت می باشد. که می تواند روی تمام متریال هایی با سطوح صاف چاپ بزند و با توجه به نوع جوهر های این دستگاه که یووی خشک می باشند. و جوهر بلافاصه پس از چاپ خشک می شود، چاپ طراوت بالایی دارد و رنگ ها بسیار با کیفیت و نزدیک تر به واقعیت چاپ می شود .

مزایای چاپ مستقیم روی چوب چیست ؟

     از مزایای استفاده از دستگاه فلت بد برای چاپ روی دستگاه می توان به قابلیت چاپ ۵ رنگ دستگاه اشاره کرد. چاپ ۵ رنگ یعنی استفاده از ۴ رنگ اصلی ( CMYK ) به علاوه رنگ سفید به عنوان رنگ پنجم. ! این رنگ سفید به ما کمک می کند تا روی انواع چوب و ورق با رنگ ها متنوع چاپ کنیم و دیگر برای ما اهمیتی ندارد که رنگ زمینه چوب تیره یا روشن باشد. و از رنگ سفید برای ایجاد برجستگی موضعی نیز می توان استفاده کرد. در صورت نیاز به برجسته شدن سطحی از کار مانند لوگو سازمانی و … می توان به راحتی از رنگ سفید بهره گرفت .

مزایای دیگر چاپگر های فلت بد

     از مزایای دیگر چاپگر های فلت بد عدم محدودیت در استفاده از کد رنگ برای چاپ می باشد. و شما می توانید از میلیون ها رنگ در طراحی کار خود استفاده کنید. چاپ فلت بد برخلاف چاپ افست ، تامپو و سیلک نیازی به ساخت فیلم و زینک و شابلون ندارد. و شما مجبور به پرداخت هزینه اضافه ندارید و می توانید برای هر قطعه خود یک طرح مجزا استفاده نمایئد .

محدودیت های چاپ مستقیم روی چوب چیست ؟

     دستگاه های فلت بد محدودیت هایی در سایز ( عرض و طول متریال ) و ارتفاع متریال دارند و همان طور که بالاتر هم اشاره شد این دستگاه ها فقط قادر به چاپ روی سطوح صاف می باشند و در صورتی که سطح کار شما چاپ روی چوب دارای برآمدگی ، قطعه اضافه و یا انحنا باشد، خروجی کار شما با افت کیفیت همراه خواهد بود و در صورتی هم که ناهمواری سطح بیش از حد باشد چاپ قادر به انجام نخواهد بود .

محدودیت سایز

       سایز سینی دستگاه های فلت بد ۲۰۰ در ۳۰۰ سانتی متر می باشد و طبیعتا می توان تمام اجسام در این سایز و حتی کوچک تر از آن را به راحتی چاپ کرد و از لحاظ ارتفاع هم این دستگاه ها  فقط قادر به چاپ تا ارتفاع ۱۳ سانتی متر می باشند یعنی اجسام یا قطعاتی با ارتفاع ۱۳ و کمتر از آن به راحتی زیر دستگاه قرار گرفته و تنظیم ارتفاع صورت می گیرد .

ماندگاری چاپ بر روی چوب چقدر است ؟

     یکی از چالش های استفاده از چاپ در کار با چوب ، بحث ماندگاری و عمر چاپ است ، چاپ بر روی چوب ، تخته و فیبر به هیچ عنوان مشکلی در ماندگاری ندارد و در زمان چاپ ، جوهر توسط دستگاه به بافت چوب نفوذ می کند و به هیچ عنوان پاک نخواهد شد و می توان پس از گذشت چند روز و استحکام کامل جوهر، سطح چوب را با دستمال نمدار پاک کرد و به این ترتیب می توان از چوب و تخته و فیبر چاپ شده برای سالیان سال استفاده نمود.

ماندگاری چاپ روی چوب های روکش دار

      اما در مورد چوب های روکش دار نظیر ام دی اف این قضیه کاملا متفاوت است به گونه ای که برای داشتن ماندگاری بالا در چاپ بایستی قبل از چاپ و پس از چاپ یک سری کارها صورت بگیرید تا به ماندگاری چاپ کمک کند .

راه های افزایش ماندگاری در چاپ چوب

  1. اولین کاری که می توان قبل از چاپ انجام داد استفاده از کوتینگ یا پرایمر می باشد. که به سطح چوب زده می شود. و باعث استقامت بیشتر چاپ و طراحی روی انواع چوب می شود .
  2. راه دوم رنگ کردن سطح چوب قبل چاپ می باشد. در صورتی که چوب کمی قبل از چاپ رنگ شود. و با توجه به اینکه فیلم روی رنگ کاملا بسته نشده است چاپ روی آن رنگ به خوبی می نشیند و ماندگاری بهتری پیدا می کند.
  3. قدم و راه حل آخر زدن لاک محافظ بعد از چاپ بر روی ورق چوب می باشد. این لاک می تواند اپوکسی، رزین، کیلر، پلی استر یا هر ماده دیگری باشد .

 

چاپ چوب دوم

 

عوامل موثر در قیمت گذاری

     در بحث استعلام و نحوه محاسبه قیمت و هزینه استفاده از چاپ فلت بد فرمول ثابت و قابل ارائه ای وجود ندارد. و کارشناسان به صورت تجربی و با در نظر گرفتن مشخصات مختلف هر پروژه قیمت گذاری را انجام می دهند. اما می توان عوامل موثر در این قیمت گذاری را بیان نمود :

چند نکته کاربردی در زمینه هزینه چاپ فلت بد روی چوب

رنگ سفید هزینه کار را افزایش می دهد !

     استفاده از رنگ سفید در چاپ فلت بد باعث افزایش هزینه حداقل دو برابری چاپ می شود، پس بهترین کار استفاده از متریال هایی با زمینه کامل سفید می باشد .

ایجاد برجستگی موضعی در چاپ

     در صورتی که نیاز به برجستگی موضعی در چاپ چوب را دارید بایستی فایل لایه باز طرح خود را در اختیار چاپخانه قرار دهید. و برای کنترل قیمت و عدم افزایش بی دلیل هزینه چاپ حتما در انتخاب میزان برجستگی از کارشناسان چاپخانه مشاوره بگیرید .

یک کار ساده برای کاهش هزینه چاپ مستقیم

     برای کاهش هزینه چاپ در صورتی که می توانید کار برش و یا قطعه قطعه کردن بعضی از متریال های خود را به بعد از انجام چاپ موکول کنید. ( مثلا قصد چاپ روی ۴ پلکسی گلاس در سایز ۲۰*۲۰ و در ۴ طرح مختلف را دارید ، بهترین کار این است که ابتدا یک پلکسی ۸۰*۲۰ را به همراه یک طرح برای چاپ به چاپخانه ارسال کنید و سپس کار برش لیزر را انجام دهید، همین کار به ظاهر ساده هزینه چاپ شما را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد داد. )

یک نکته فنی در رابطه با انتخاب بهترین متریال برای چاپ مستقیم روی چوب

     در انتخاب متریال های ورقی و شیت مانند چوب، پلکسی، طلق، شیشه و … بیشترین دقت را داشته باشید. تا ورق ها کاملا صاف باشند و به داخل یا بیرون تاب نداشته باشند. ( اگر این دقت را نداشته باشید کیفیت خروجی چاپ به شدت اُفت خواهد داشت ، بدلیل کاهش سرعت چاپ طبیعتا چاپخانه اقدام به افزایش هزینه چاپ خواهد نمود. و در برش و استفاده از متریال نیز خودتان دچار مشقت و سختی فراوانی خواهید شد. )

 

نکاتی برای طراحان که به چاپ مستقیم با کیفیت کمک بسیار زیادی می کند.

     در زمان ارسال فایل چاپی به چاپخانه، همان طور که پیش تر گفته شد فایل های خود را با مُد ۴ رنگ CMYK طراحی نمائید. و سایز طرح را دقیقا هم سایز سطح کار و رزولوشن طرح را حداقل ۱۵۰ در نظر بگیرید. برای اطمینان از انجام کار در بالاترین کیفیت فایل لایه باز طرح را در یکی از فرمت های PDF ، Tiff یا Cdr در اختیار چاپخانه قرار دهید. و در صورت استفاده از متن (با فونت خاص) لایه های متنی را به وکتور تغییر دهید .

۹۸۰۱۸

سوالات متداول چاپ مستقیم روی چوب

آیا چاپ روی چوب امکان پذیر است ؟

بله با استفاده از دستگاه های چاپ مستقیم روی سطوح نظیر فلت بد .

ماندگاری چاپ بر روی چوب چقدر است ؟

پس از چاپ بر روی تخته ، چوب و فیبر ما هیچ گونه مشکلی در ماندگاری و استحکام چاپ نداریم. ولی در ام دی اف و چوب های روکش دار مشکلی در این مورد وجود دارد .

هزینه چاپ با تکنولوژی فلت بد و عوامل موثر در قیمت گذاری چگونه است ؟

عواملی چون سایز و ارتفاع قطعه، وزن، تعداد، تنوع طرح به نسبت تعداد ، رنگ زمینه ، میزان برجستگی موضعی ، میزان حساسیت متریال و … .

چاپ بر روی ام دی اف های روکش دار چگونه است ؟

برای ماندگاری روی ام دی اف تنها راه استفاده از کوتینگ یا رنگ کردن سطح ام دی اف قبل از چاپ می باشد .

چگونه می توان روی چوب و فیبر  برش و لیزر را انجام داد ؟

برای برش های هندسی روی انواع چوب و تخته و ام دی اف از دستگاه های سی ان سی استفاده می کنند. که این دستگاه ها می توانند هر گونه طرحی را بر روی انواع چوب برش و حکاکی نمایند. ولی برای برش هندسی فیبر می بایست از دستگاه های لیزر استفاده نمود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

 

مشاوره و استعلام قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *