لوگوی سایت

چاپ سابلیمیشن چیست و فرایند کار آن چگونه است؟

چاپ سابلیمیشن بهترین و ایده آل ترین روش برای چاپ طرح بر روی اشیای مختلف است و به شما اجازه می دهد یک هدیه بی نظیر داشته باشید.
چاپ سابلیمیشن

حتما برای شما هم پیش آمده است که دلتان بخواهد یک هدیه ویژه به عزیزان تان بدهید و آن ها را شاد نمایید. در میان هدایای مختلف و ارزشمندی که در بازار وجود دارد هدیه های سفارشی سازی شده از اهمیت بیشتری برخوردارند.

لیوان هایی که عکس فرد بر روی آن ها چاپ شده است، ساعت هایی که حاوی طرح های زیبا و سفارشی هستند و کاشی هایی که بر روی خود طرح های جذابی دارند.

این هدایا به خوبی در ذهن فرد باقی می مانند و خاطره خوبی را برایش رقم می زنند. یکی از مواردی که چنین هدایایی را از سایر هدایای موجود متمایز می کند نحوه چاپ طرح بر روی آن هاست.

چاپ سابلیمیشن
چاپ سابلیمیشن

چاپ تصعیدی یا چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن که برخی ها آن را به اسم چاپ تصعیدی یا چاپ حرارتی نیز می شناسند، یکی از بهترین روش های موجود برای چاپ طرح بر روی اشیای مختلف است.

اگر در دوران مدرسه شاگرد خوبی بوده باشید، بدون شک با حالت های مختلف ماده آشنا هستید. ما سه نوع حالت داریم که یکی از آن ها مایع، دیگری جامد و آخری گاز است.

زمانی که جسم جامد به گاز تبدیل می شود به فرآیند مدنظر تصعید می گویند. تصعید یا سابلیمیشن روشی است که در آن جوهر از روی کاغذ مخصوص به شیء مدنظر انتقال پیدا می کند و طرح زیبایی برایتان می سازد.

برای اینکه بتوانید کار با کیفیتی داشته باشید باید طرح مدنظرتان را به کمک پرینتر و با جوهر مخصوص سابلیمیشن روی کاغذ مخصوص چاپ کنید.

حالا همه چیز آماده شده است تا شما بتوانید طرح چاپ شده تان را روی شی مدنظر بگذارید و به کمک گرما و حرارت بر روی آن انتقال دهید. برای اینکه جلوی پاک شدن طرح از روی اشیا گرفته شود پوشش مخصوصی بر روی آن قرار می گیرد.

کیفیت چاپ در چاپ سابلیمیشن به اندازه کافی بالاست و طرح بعد از چاپ پاک نمی شود و می توان آن را شست. به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید این فرآیند را بر روی هر جسمی که دوست داشتید انجام دهید. قبل از هر چیز باید جسم تان را با ماده مخصوصی پوشش دهید و آماده کنید و سپس به سراغ فرآیند اصلی بروید.

روش سابلیمیشن چگونه اجرا می شود؟

اگرچه در بخش قبلی مقاله به طور مختصر به بررسی فرآیند چاپ تصعیدی پرداختیم، اما در این بخش تلاش می کنیم اطلاعات بیشتر و جامع تری در اختیارتان بگذاریم.

فرض کنید که می خواهید تصویر یکی از عزیزانتان را روی لیوان مخصوص چاپ کنید. در این شرایط با یکی از متخصصان صنعت چاپ مشورت می کنید و در نهایت به این نتیجه می رسید که چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین گزینه های موجود است. پس تصویر را به شرکت مدنظر می دهید تا آن ها کار را برایتان اجرا کنند.

در این فرآیند جوهر تصعید که به صورت دیجیتال بر روی کاغذ مخصوصی قرار گرفته است استفاده می شود تا طرح بر روی شیء مدنظر قرار گیرد. گرما و فشار دو عامل مهمی است که طرح شما را بر روی جسم انتقال می دهد و آن را در فضای تعیین شده ثابت می کند.

به خاطر داشته باشید که دما از 195 تا250 درجه متغیر خواهد بود. همین فشار و گرما باعث می شود جوهر تصعید که به شکل جامد است حالت خود را از دست بدهد و به ماده گازی تبدیل شود. حالا جوهر از روی کاغذ تصعید بلند می شود و روی جسم مدنظر ما قرار می گیرد.

چاپ سابلیمیشن را بر روی چه اشیایی می توان امتحان کرد؟

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم شما نمی توانید از این روش بر روی همه متریال های موجود استفاده کنید. برخی از اشیایی که به چاپ تصعیدی پاسخ خوبی می دهند عبارتند از:

ویژگی ها و مزایایی که این نوع چاپ برایتان به ارمغان خواهد آورد؟

هیچ چیز بهتر از این نیست که یک طرح سفارشی داشته باشید و بتوانید از اشیای مختلف به عنوان یک هدیه ماندگار استفاده کنید. چاپ سابلیمیشن یکی از ایده آل ترین و بهترین انواع چاپ در جهان محسوب می شود و مزایای متعددی برای افراد دارد.

اجازه بدهید این مزایا را با هم مرور کنیم:

  • کیفیت چاپ در این روش بسیار بالاست.
  • شما می توانید طرح تان را بر روی اشیای مختلفی چاپ کنید.
  • هزینه چاپ تصعیدی پایین تر از سایر روش های شناخته شده است.
  • ماندگاری طرح بر روی شیء مدنظر بالاست.
  • شما می توانید تنها یک عدد از جسم مدنظر را سفارش دهید.
  • استفاده از طرح های مختلف به راحتی انجام می شود.
  • اگر طرح پیچیده ای دارید می توانید از این روش برای انتقال آن بر روی سطوح مختلف استفاده کنید.

برای راه اندازی چاپ سابلیمیشن به چه مواردی نیاز خواهید داشت؟

اگر دوست دارید با تجهیزات و لوازمی که در این شرایط به کار می رود بیشتر آشنا شوید باید در ادامه مقاله ما را همراهی کنید. در این بخش به طور مختصر به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که به شما کمک می کنند فرآیند چاپ تصعیدی را به درستی اجرا کنید و طرح های بی نظیری داشته باشید.

دستگاه سابلیمیشن

اولین و مهم ترین عنصری که باید به هنگام چاپ تصعیدی در اختیار داشته باشید دستگاه سابلیمیشن است.  این دستگاه انواع مختلفی دارد و برندهای متفاوتی از آن در بازار موجود است. اینکه چه دستگاهی را انتخاب می کنید و چه انتظاری از آن دارید به نیازها و بودجه تان بستگی دارد.

برخی از دستگاه ها فناوری پیشرفته تری دارند و امکانات بیشتری در اختیارتان می گذارند. این در حالی است که بعضی از دستگاه های سابلیمیشن با قیمت پایین تری به فروش می رسند.

این دستگاه ها به شکل خودکار، نیمه خودکار، 6 کاره و 8 کاره به فروش می رسند. اگر می خواهید طرح هایتان را روی لیوان چاپ کنید بدون شک به دستگاه های سه بعدی نیاز خواهید داشت.

جوهر سابلیمیشن

شما که نمی توانید بدون جوهر مخصوص طرح تان را روی اجسام پیاده کنید. در این شرایط به جوهری نیاز خواهید داشت که خیلی ها آن را به اسم جوهر سابلیمیشن یا همان جوهر تصعیدی می شناسند. پرینترهای جوهرافشانی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به اپسون تی 50 اشاره کرد.

کاغذ مخصوص برای چاپ سابلیمیشن

اگر می خواهید کار با کیفیتی داشته باشید باید کاغذهای باکیفیتی را هم در اختیار داشته باشید. هیچ چیز بدتر از این نیست که چند ساعت بر روی طرح تان کار کنید و در نهایت یک کار بی کیفیت تحویل بگیرید.

برای پیشگیری از این مشکلات، به کاغذ مخصوصی نیاز خواهید داشت. کاغذهای با کیفیت موجود در بازار می توانند 90 درصد از جوهر را به روی جسم منتقل کنند و طرح ماندگاری برایتان بیافرینند.

 

انواع کاغذ چاپ کدامند؟

چسب مخصوص

برای اینکه بتوانید طرح تان را روی جسم تثبیت کنید باید چسب مخصوص داشته باشید. این چسب ها مانع از حرکت طرح می شوند و جلوی خراب شدن آن را می گیرند.

مواد خام

فرض کنید که می خواهید طرح تان را روی ساعت پیاده کنید. اگر ساعتی که انتخاب می کنید کیفیت خوبی نداشته باشد فرآیند چاپ سابلیمیشن نیز به درستی بر روی آن اجرا نمی شود.

در چنین شرایطی کارتان بی کیفیت می شود و هزینه های صرف شده نیز نابود می گردد. پس به هنگام اجرای فرآیند تصعیدی بهتر است مواد خام با کیفیتی انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *