چاپ روی پارچه

تماس با ما سرزمین چاپ

چاپ پارچه چیست؟

انتقال هر نوع طرح ، تصویر و نوشته روی انواع پارچه امکان پذیر است و فقط باید با توجه به جزئیات مدنظرتان نوع مناسب دستگاه و روش چاپ را انتخاب نمائید. در ادامه انواع دستگاه های چاپ پارچه را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

روی چه نوع پارچه های می توان چاپ انجام داد؟

تقریبا می توان گفت که روی انواع پارچه می توان چاپ انجام داد ، پارچه های مانند : ساتن ، مخمل ، کتان ، توماج ، نخ ، پنبه ، مبلی ، روتختی ، برزنت ، کشمیر ، شانل ، شیفون ، کرپ ، داماسک ، ژرژت ، گینگهام ، کش باف ، تور ، چرمی ، لینن ، پشمی ، مودال ، موسلین ، ارگانزا ، پلی‌استر ، ابریشم ، اسپندکس ، جیر ، تافته ، جیر ، کرباس ، تویید ، ویسکوز و … .

شرکت های چاپ پارچه در تهران؟

شرکت های متعددی در تهران اقدام به چاپ انواع می نمایند که مجموعه سرزمین چاپ با در اختیار داشتن دستگاه های بروز و پرسنلی کاربلد و با تجربه یکی از سردمداران این عرصه می باشد و به تمام نقاط کشور عزیزمان خدمات ارائه می کند

چاپ پارچه به چه صورت است؟

چاپ پارچه : پارچه یکی از مهم ترین اختراعات بشری است. بیایید دنیا را بدون پارچه و منسوجات دیگر تصور کنیم. کافی است چند دقیقه چشمان تان را ببندید. و خودتان را در دنیایی تصور کنید که هیچ پارچه ای وجود ندارد.  اگرچه خیلی ها اهمیت پارچه در زندگی روزمره را نادیده می گیرند. اما این عنصر نقش مهمی در روابط فردی و اجتماعی مان داشته است.

حالا به کمک پارچه های متنوعی که هر روز به بازار عرضه می شوند. می توان لباس های شیک و مجلل دوخت و در جلسات مختلف حاضر شد. البته کاربرد پارچه تنها به دوخت لباس ختم نمی شود. سرتان را بچرخانید. و نگاهی به اطراف تان بیندازید. چه می بینید؟

مبل هایی که با پارچه های مختلف دوخته شده اند، اتومبیل هایی که روکش های پارچه ای دارند، تشک هایی که با پارچه های متنوع و رنگارنگ تزیین شده اند و پرده هایی که با پارچه های مختلف دوخته شده اند. این ها فقط چند مورد از کاربردهای پارچه در زندگی روزمره مان هستند.

چاپ پارچه
چاپ پارچه

چاپ پارچه و کاربردهای آن

در روزگاران دور برای چاپ طرح های مختلف بر روی پارچه مشکلات فراوانی وجود داشت. افرادی که در آن زمان زندگی می کردند مجبور بودند از روش های ابتدایی برای چاپ طرح و رنگ بر روی پارچه هایشان استفاده کنند.

همین امر موجب شده بود تنوع محصولات پارچه ای مثل امروز نباشد. با این حال رشد و پیشرفت فناوری دنیای مسنوجات را نیز متحول کرد. اگر سری به کارخانه های تولید منسوجات بزنید یا به شرکت هایی که کار چاپ طرح بر روی پارچه را انجام می دهند سر بزنید با دیدن دستگاه های دیجیتالی که در آن ها جا خوش کرده اند شگفت زده خواهید شد.

در حال حاضر به کمک این دستگاه های پیشرفته می توان طرح های خلاقانه ای بر روی پارچه ها ایجاد کرد. و از این عنصر به بهترین شکل ممکن در قسمت های مختلف زندگی بهره برد. چاپ دیجیتال پارچه معمولا به دو بخش تقسیم بندی می شود: چاپ مستقیم و چاپ غیر مستقیم.

به خاطر داشته باشید که برای انتخاب فرآیند چاپ باید نوع پارچه را مدنظر قرار داد. به عنوان مثال اگر پارچه ای دارید که جنسش از کتان و نخ است. باید از مرکب ری اکتیو استفاده کنید و قبل از چاپ آن را آماده نمایید.

به همین خاطر است که برخی ها معتقدند چاپ روی پارچه های کتان و نخی به دستگاه های پیشرفته و فضای بزرگ صنعتی نیاز دارد. با چاپ دیجیتال می توان بر روی انواع مختلف پارچه همچون ساتن، مخمل و کتان طرح های دلخواه را چاپ کرد. و رنگ و لعاب ویژه ای به آن ها بخشید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نوع چاپ بر اساس نوع چاپ نیز به دو دسته چاپ یووی و  چاپ سابلیمیشن تقسیم بندی می شود.

 انواع این نوع چاپ روی پارچه

همانطور که در بخش قبلی مقاله نیز ذکر کردیم بر اساس نوع چاپ دو دسته خواهیم داشت. که یکی از آن ها یووی و دیگری چاپ سابلیمیشن است. در ادامه سعی می کنیم این دو گزینه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

چاپ یووی

در این نوع چاپ، از مرکب های ویژه ای به نام مرکب یووی و دستگاه یووی که به شکل فلت (چاپ مستقیم)  یا رول است. برای نقش انداختن روی پارچه های مختلف استفاده می شود. از آنجایی که در چاپ یووی از اشعه ماورا بنفش برای خشک کردن جوهر استفاده می شود، ماندگاری طرح و رنگ در آن بسیار بالاست. و در برابر مواردی همچون آب، الکل و نور مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. اگر می خواهید طرح خاصی را بر روی رومبلی هایتان بزنید. یا قصد دارید بنر تهیه کنید این نوع چاپ بهترین انتخاب برایتان خواهد بود.

چاپ سابلیمیشن

در چاپ سابلیمیشن هیچ محدودیتی برای استفاده از رنگ و طرح برای پارچه نخواهید داشت. برای افرادی که به دنبال یک طرح پایدار هستند. و می خواهند پارچه هایشان در برابر نور خورشید مقاومت بالایی داشته باشد. این نوع چاپ بهترین گزینه خواهد بود.

به دلیل قابل شستشو بودن پارچه هایی که با این نوع چاپ به دست می آیند می توان از آن ها در صنعت تبلیغات، پوشاک، مبلمان و ورزشی استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که چاپ سابلیمیشن یکی از روش های مقرون به صرفه و سریع برای چاپ طرح بر روی پارچه به حساب می آید. و می تواند برای پارچه های رنگ روشن و پارچه هایی که پلی استر بیشتری دارند یک روش فوق العاده باشد.

برای اینکه طرح مورد نظر به کمک این نوع چاپ بر روی پارچه درج شود در ابتدا تصویر بر روی کاغذ چاپ می گردد. بعد از اینکه کاغذ آماده شد، بر روی پارچه مدنظر قرار می گیرد و با حرارت بالا به پارچه منتقل می شود. چاپ سابلیمیشن معمولا نیازی به آماده سازی قبل از چاپ ندارد و عملیاتی هم بعد از چاپ انجام نمی شود. به همین دلیل است که این روش به فضای زیادی هم نیاز ندارد.

نکاتی که به هنگام چاپ روی پارچه

حالا که با روش های مختلف چاپ طرح بر روی پارچه آشنا شدیم. باید نکاتی که در این فرآیند به دردمان می خورد را هم مدنظر داشته باشیم. برای افرادی که رنگ شناس هستند و با دنیای رنگ ها اشنایی کافی دارند موضوع رنگ یک موضوع مهم و کلیدی در چاپ های پارچه محسوب می شود.

اگر بدانید انتخاب رنگ در این شرایط چه تاثیر مهمی می گذارد، بدون شک شگفت زده خواهید شد. انسان ها توجه ویژه ای به ترکیب رنگ های مختلف دارند و به سمت پارچه هایی کشیده می شوند که در چاپ آن ها از رنگ های درستی استفاده شده باشد.

علاوه بر نوع رنگ و انتخاب آن، انتخاب مرکب نیز در صنعت چاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چه بسا منسوجاتی که به دلیل انتخاب نادرست مرکب در چاپ طرح هایشان خیلی زود از بازار جمع شده اند. و جایشان را به پارچه های با کیفیت داده اند.

اگر مرکب درستی برای چاپ طرح استفاده نشود ماندگاری آن بالا نخواهد بود و جذابیت بصری نیز نخواهد داشت. همه ما خیلی خوب می دانیم که پارچه های به کار رفته در لباس به طور مستقیم با بدن مان ارتباط دارند و همین امر انتخاب مرکب درست را بیشتر از قبل مهم جلوه می دهد.

شرکت هایی که مرکب های غیر استاندارد را برای چاپ پارچه هایشان استفاده می کنند ضرر هنگفتی به محیط زیست و سلامت انسان ها تحمیل می کنند. به همین خاطر است که متخصصان حوزه تولید پارچه و منسوجات بر این باورند که انتخاب رنگ و مرکب درست می تواند مهم ترین بخش از فرآیند چاپ طرح بر روی پارچه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *