چاپ روی فلز از نیاز تا برداشتن محدودیت ها در صنایع

دسترسی سریع به عناوین اصلی این نوشته

چاپ فلز

 

فراوانی و پرکاربرد بودن فلز 

     امروزه با پیشرفت صنعت چاپ و استفاده از دستگاه های پیشرفته قابلیت چاپ بر روی فلزات امکان پذیر شده است. فلز از گستردگی زیادی در سطح دنیا برخوردار است. آلومینیوم ، آهن ، استیل ، مس ، کامپوزیت و… همگی از خانواده فلز هستند که هر کدام کاربردهای گوناگونی دارند. از تکنولوژی چاپ روی فلز برای مواردی همچون حکاکی، تابلوهای دکوراتیو، استندهای رومیزی و… استفاده می شود.

 

چاپ سه بعدی فلزی

     چاپ سه بعدی فلز ، نقطه اوج چاپ سه بعدی محسوب می شود. وقتی صحبت از استحکام و دوام می آید ، هیچ چیزی مثل فلز وجود ندارد. اولین اختراع ثبت شده برای چاپ سه بعدی فلزی DMLS (پخت لیزر فلزی مستقیم) بود و در دهه ۱۹۹۰ توسط شرکت آلمانی EOS ثبت شد. از آن زمان تاکنون مهندسین روشهای دیگری برای چاپ با فلز به دست آورده اند که بعضی از آنها کاملاً منحصر به فرد و برخی نیز فقط با DMLS تفاوت کمی دارند تا بتوانند حق ثبت اختراع خود را دریافت کنند.

 

روش های چاپ فلز در گذشته

     در گذشته چاپ روی فلزات دچار محدودیت های زیادی بوده است. بنابراین با دو روش چاپ سیلک و چاپ اسکرین برای چاپ روی فلز اقدام می نموده اند و در مواردی که نیاز به تیراژ بالا برای چاپ فلز بوده از چاپ سیلک بهره می گرفتند و همچنین برای تیراژ پایین از روش چاپ اسکرین اقدام به چاپ می کردند.

 

چاپ فلز با دستگاه فلت بد یووی

     اما با ورود دستگاه چاپ فلت بد یووی تمام نیاز متقاضیان رفع گردیده است و به گونه ای که حتی یک نوع فلز به وسیله دستگاه یووی با کیفیتی بی نظیر و ماندگاری بالا توسط جوهرهای مرغوب چاپ می شوند. و عملیات خشک شدن توسط نور یووی به سرعت انجام می شود.

 

چاپ فلز

 

شیوه ی انجام چاپ مستقیم روی فلز

     چاپ روی فلز بطور مستقیم توسط دستگاه یووی انجام می شود و بدین ترتیب که جوهر بر روی سطح فلزی مورد نظر انتقال می یابد و عملیات چاپ روند خود را طی می کند و سپس عملیات خشک شدن توسط نور یووی به سرعت انجام می شود.

 

سایر دستگاه های چاپ روی فلز

     علاوه بر دستگاه فلت بد و یووی، انواع دستگاه های لیزری هستند که بهترین دستگاه چاپ فلز بشمار می آیند چرا که با دقت، کمترین درصد خطا را برجای می گذارد.

بیشتر بخوانید
چاپ فاکتور و شناخت کاربردها و شیوه چاپ آن

 

جلوگیری از اکسید شدن ورقه فلز چاپ شده

     اما نکته حائز اهمیت در خروجی مطلوب اقدامات قبل از چاپ است که بایستی به درستی و با دقت انجام شود. برای جلوگیری از اکسید شدن ورقه ها باید سطح کار را کاملا تمیز نمایید تا عاری از هر گونه گرد و غبار و چربی باشد و در مرحله بعد برای پذیرش ثبات رنگ، عملیات جرقه گیری توسط افراد متخصص صورت می گیرد.

 

تاثیر چاپ سه بعدی فلز روی صنعت

     علاوه بر چاپ روی اشیاء فلزی، صنعت چاپ سه بعدی فلزی یک فناوری جالب است و استفاده از فلزات در چاپ سه بعدی بسیار جذاب و سودمند است. چاپ فلز سه بعدی تأثیر بسیار خوبی در صنعت تولید می گذارد. با استفاده از این فناوری می توانید هر نمونه اولیه و طراحی پیچیده ای را ایجاد کنید. همچنین ، چاپ فلزی منبع تولید سریع و قابل اطمینان است.

 

شیوه ی انجام چاپ سه بعدی روی فلز

  • قطعات چاپ شده فلزی سه بعدی کاملاً متراکم هستند
  • و شامل هندسه های پیچیده و خصوصیات داخلی دقیقی هستند
  • که با ماشینکاری سنتی به تنهایی قابل تهیه نیستند.
  • این فرآیند به کمک رایانه  یا اسکنر سه بعدی طراحی می شود
  • تا یک مدل را به اندازه گیری های سه بعدی دیجیتالی تبدیل کند.
  • با استفاده از مواد انتخابی ( مایع ، پودر ، کاغذ یا فلز ورقه ای ) ، چندین لایه نازک در محل قرار داده شده
  • و با گرم کردن و حرارت ، لمینیت ، یا پلیمریزاسیون عکس برای ساختن یک شی واحد ساخته می شود.

۹۸۰۶۸

برای مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان مجموعه یووی پرینت در تماس باشید :

  • 021-77335593
  • 0910-1400024
  • print_admin@

شاید به این مواد هم علاقه داشته باشید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت