تفاوت کد رنگ های RGB & CMYK کدام است ؟

در این مقاله از سایت یووی پرینت با شما همراهان گرامی هستیم. تا بدانیم CMYK چیست؟ و تفاوت کد رنگ های RGB  و  CMYK را شرح دهیم و زمان های استفاده هر کدام را توضیح دهیم.

 

CMYK چیست؟

CMYK  متشکل از رنگهای : آبی فیروزه ای Cyan ، قرمز Magenta ، زرد Yellow ،  مشکلی Black قالب رنگی می باشد که در چاپگرهای رنگی و دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.

به این کد رنگ اصطلاحا کد 4 رنگ نیز می گویند.

کد رنگ cmyk

 

RGB چیست؟

این سیستم برای رسانه های تصویری مانند تلویزیون ها، مانیتورها، گوشی ها و هر آن چه که از آن نور ساطع شود استفاده می شود.در این مدل تمام رنگ ها از سه ترکیب رنگ تشکیل می شود. این سه رنگ عبارتند از:   قرمز RED , سبز  Green  , آبی  Blue

cmyk چیست

 

مناسب ترین کد رنگ برای چاپ افست ، دیجیتال و سایز بزرگ

در صورتی که قصد طراحی یک فایل برای انجام چاپ سایز بزرگ (بنر ، استیکر ، مش ، پوستر دیواری و …) را دارید یا چنانچه برای چاپ افست (نظیر کارت ویزیت ، تراکت ، پوستر و پاکت و …) و یا چاپ دیجیتال هستید حتما باید در زمان شروع طراحی کد رنگ CMYK را انتخاب نمائید.

 

بررسی تفاوت RGB  و  CMYK 

همانند RGB در CMYK نیز از ترکیب رنگ هایی که گفته شد، رنگهای جدید تولید می شوند. با این تفاوت که رنگ مورد نظر شما در CMYK بصورت فیزیکی باید ایجاد شود نه صرفا بصورت تصویری ، شماره رنگ های ذکر شده را بایستی به صورت متعادل با توجه به رنگ طراحی شده خود با یکدیگر ترکیب کنید. اگر به داخل یک چاپگر رنگی نگاه کرده باشید. حتما 4 رنگ ذکر شده را در قالب کارتریج های رنگی مشاهده کرده اید.

 

بسیاری از رنگ های RGB قابل چاپ نمی باشند!

بسیاری از رنگ های RGB وجود دارند که چاپگرهای CMYK قادر به چاپ آنها نمی باشند. و توانایی تولید چنین رنگی در این چاپگرها ایجاد نشده است. به همین دلیل است که آنچه شما در مانیتور مشاهده می کنید، شاید همان تصویری نباشد که در صفحه چاپ شده مشاهده می کنید.

لازم به ذکر است جهت نزدیک شدن کد رنگ انتخابی به خروجی چاپ ، اختصاصی بودن شیت، و نظارت بر چاپ مهم و ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *