لوگوی سایت

آشنایی با انواع مهر و روش های ساخت

مهر سازی از قدیمی ترین و معتبر ترین روش های تشخیص هویت به شمار می رفته و هنوز هم یک سند و امضای کاملا رسمی محسوب می شود .
چاپ مهر
فهرست مطالب

ساخت انواع مهر روز به روز گستردگی بیشتری پیدا می کند ؛ در تمامی بانک ها ، ادارات و ارگان ها ، مدارس ، سازمان ها و شرکت ها استفاده بی شمار و ضروری از مهر را دیده اید. و حتی اشخاص حقیقی برای خودشان سفارش مهر شخصی می دهند. که در بر دارنده نام و نام خانوادگی یا امضای آنها  ( ساخت مهر امضا ) می باشد.

مهر سازی از قدیمی ترین و معتبر ترین روش های تشخیص هویت به شمار می رفته و هنوز هم یک سند و امضای کاملا رسمی محسوب می شود .

 

دستگاه ساخت مهر چیست؟

معمولا مهرها را به شیوه های ژلاتینی ، برنجی و لیزری می سازند. هر کدام از این روش ها مزیت های مخصوص به خود را دارد .

 

انواع مهر

  1. مهر ژلاتینی
  2. مهر لیزری
  3. مهر برنجی
  4. مهر برجسته
  5. مهر اداری

 

مهر ژلاتینی چیست؟

معمول ترین روش ساخت در بازار چاپ مهر همین ساخت به روش ژلاتینی می باشد. مهر ژلاتینی هزینه به نسبت پایینی دارد ، به صورت فوری ( زیر 15 دقیقه ) آماده می شود و می توان از دو دسته ساده ( نیاز به همراه داشتن استامپ دارد ) و پرینتی ( استامپ سرخود دارد و فقط بایستی پس از مدتی استفاده مخزن استامپ را با جوهر مجددا شارژ نمائید ) برای استفاده از آن کمک گرفت ؛ امکان ساخت در سایزهای مختلف از 1 تا 10 سانتی متر را نیز داراست .

ساخت مهر
ساخت مهر

 

مهر لیزری چیست؟

شیوه ای دیگر در ساخت مهر را روش لیزری می نامند ، مهر لیزری از کیفیت بالایی در توانایی چاپ نقاط ریز برخوردار است. در مهر لیزری می توان از چند رنگ به صورت همزمان استفاده کرد. نیازی به همراه داشتن استامپ ندارد. ولی بعد از مدت زمانی خاص باید جوهر آن شارژ شود . این روش نیز به شما امکان ساخت در سایز های مختلف را می دهد. ولی طبیعتا هزینه بالاتری نسبت با مدل مهر ژلاتینی باید بپردازید . ساخت مهر لیزری کمی زمان بر است و معمولا نمی شود آن را به صورت فوری تهیه کرد.

<< برای آشنایی با چاپ سابلیمیشن کلیک کنید. >>

مهر برنجی چیست؟

یکی از قدیمی ترین روش های ساخت مهر در ایران می باشد که از حکاکی با نوعی مته خاص بر روی برنج یا فلز دیگری ساخته می شود. معمولا مهر های برنجی در سایز های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد که تنها در بردارنده نام و نام خانوادگی شخص یا نام اداره و سمت پرسنل آن باشد .

 

مزایای مهرهای لیزری

از مزیت مهر های لیزری می توان به سختی و تقریبا غیر ممکن بودن جعل در آن اشاره کرد. چون برای ساخت آن نیاز به  حکاکی دستی بدون هیچ طرح و شابلون از پیش آماده می باشد و حتی ساخت 2 مهر کاملا یکسان توسط یک مهر ساز غیر ممکن به نظر می رسد. مهر برنجی دیگر طرفداری در مقایسه با مهر های لیزری و ژلاتینی ندارد.

 

مهر برجسته

تمامی مهر های موجود در بازار نوعی مهر برجسته محسوب می شوند .

 

رعایت نکاتی در طراحی مهر

اگر قصد دارید تا طراحی مهر خودتان را انجام دهید حتما به سایز دسته مهری که می خواهید استفاده کنید توجه کنید و حداقل 2 میلی متر از فضای دور را خالی در نظر بگیرید. از کمترین و بزرگترین فونت های ممکن استفاده کنید. از فونت هایی با قلم درشت بهره بگیرید. اعداد و حروف را با فاصله از هم قرار دهید. در اعداد از فونت تیتر یا یکان بهره بگیرید .

 

ساخت مهر در خانه

برای چاپ مهر در خانه نیاز به یک پرینتر لیزری، کاغذ کالک، ورق ژلاتین و دستگاه تابش نور فرابنفش دارید. اگر به درامد زایی از این محصول فکر می کنید باید ملزومات بالا را تهیه نمایید.

 

ارائه مدارک برای ساخت مهر

مهر یکی از اسناد رسمی می باشد. پس برای ساخت هر مهری باید جوانب امنیتی کاملا رعایت شود و از فرد یا مجموعه سفارش دهنده مدارک مربوطه برای احراز هویت دریافت گردد و کپی آن مدارک را نزد خود نگه دارید .

ارائه اصل کارت ملی برای ساخت مهر شخصی ( نام و نام خانوادگی ) ارائه اصال کارت نظام پزشکی برای ساخت مهر برای پزشکان محترم و همینطور ارائه کارت وکالت و نظام مهندسی و .. برای صنوف دیگر  الزامی می باشد .

 

ورق ژلاتین مهر سازی چیست؟

ژلاتین مهرسازی ژاپنی اصل سایز 20 * 25 سانتی متر که در رنگ های قرمز و سبز با کیفیت عالی در بازار ها موجود می باشد. از پر مصرف ترین ژلاتین ها به شمار می رود. قیمت تقریبی ورق ژلاتین هر ورق 21 هزار تومان می باشد که هر ورق آن مناسب برای ساخت حدود 50 مهر متوسط است .

 

بهترین نوع ژلاتین موجود در بازاری 

بهترین نوع ژلاتین در بازار ژلاتین ژاپنی و ژلاتین دوپوند آلمانی است ، که از لحاظ کیفیت و دوام بسیار عالی هستند ، مهمترین نکته در ساخت مهر پس از دستگاه مهرسازی با کیفیت ؛ ژلاتین خام مهرسازی است که باید از نوع با کیفیت باشد . ورق ژلاتین در زمان تابش نور فرابنفش بر سطح ژلاتین برجسته می شود و به خاطر همین ویژگی ست که مهر تولید می شود.

 

مارک های مختلف مهر ها کدامند؟

مهر های دستگاه دار یا همان دسته مهر های پرینتی از بنردهای مختلف داخلی و خارجی تشکیل شده است. از بندهای موجود در بازار ایران می توان به شاینی ، کلوپ ، سانی و … اشاره کرد .

 

سفارش خرید مهر تاریخ زن و شماره زن

از مهر برای ساخت انواع تاریخ زن و شماره زن نیز استفاده میشود.  این نوع مهر ها به صورت آماده موجود می باشند و به صورت سفارشی تولید نمی شوند.

 

 

برخی سوالات متداول:

انواع مهر سازی کدامند؟

مهر های ژلاتینی ، لیزری و برنجی 3 روش ساخت مهر می باشند .

انواع دسته های مهرسازی کدامند؟

مهر دسته ساده ( استفاده به همراه استامپ جداگانه ) ، مهر دسته پرینتی ( استامپ سرخود )

قیمت ساخت مهر به چه صورت است؟

هزینه ساخت مهر با توجه به نوع آن متفاوت است و از حدود 30.000 تومان تا 500.000 تومان متغییر می باشد .

 

یک پاسخ

  1. سلام لطفا اگه میشه روش ریختن جهر در مهرهای دایره ای رو برام توضیح بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *