چاپ سیلک برای چاپ چه محصولاتی مورد استفاده است؟

چاپ سیلک چیست

 

 چاپ سیلک به روشی گفته می شود که در آن تور ابریشم بر روی قالب یا چهار چوب از جنس چوب یا فلز قرار می گیرد و با داروی ژلاتین حساس به نور، آغشته شده و بعد از نوردهی شسته می شود. بدین ترتیب عمل چاپ صورت می گیرد. چاپ سیلک، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل کار در این زمینه، به سرمایه اندکی نیاز است که با وجود آن می توان کارگاه چاپ سیلک، برای صنایع دستی راه اندازی نمود.

 قابلیت های چاپ سیلک

چاپ سیلک قابلیت های متعددی دارد از جمله :

 • امکان چاپ بر روی نایلکس و نایلون و CD- DVB
 • امکان چاپ بر روی دفتر تلفن، سر رسید و تقویم دیواری
 • چاپ روی شیشه، مقوا، ورقی، آینه، چرم، کفش، کیف، جعبه شیرینی، چاپ روی چوب، جعبه کفش و جعبه های مختلف از جنس کارتن
 • امکان چاپ روی تابلوهای هنری، تابلوهای صنعتی و تابلوهای اطلاع رسانی
 • چاپ روی اشیاء تبلیغاتی مثل ساعت و خودکار، گونی، پارچه و البسه

معایب چاپ سیلک

     نمی توان از معایب این روش چاپ غافل شد از جمله :

 • سرعت پایین و چاپ تک رنگ که موجب شده تا از امتیازات آن کاسته شود.
 • در زمان شستن دارو بعد از نور دادن، گاهی دارو بیش از حد پاک می ‎شود که ممکن است به دلیل نوردهی کم، فاصله زیاد لامپ و طرح و یا عدم ترکیب صحیح دارو این اتفاق رخ دهد.
 • همچنین در برخی مواقع پس از نور دهی دارو که باید پاک شود پوب پاک نمی شود. علت این امر نوردهی زیاد، فاصله کم میان لامپ با طرح و ترکیب زیاد داروها می باشد.
 • گاهی در چاپ سیلک، رنگ بخوبی پخش نمی شود. در این صورت اول باید لبه کاردک کنترل شود تا کاملا صاف باشد و سپس فشار یکنواخت تنظیم گردد.

 

چاپ سیلک

 


سفارش و قیمت چاپ روی پارچه در یووی پرینت


 

چاپ سیلک روی پارچه و انواع روش های آن

     بواسطه روش چاپ سیلک، می‏ توان روی انواع پارچه و لباس تصویر چاپ کرد . برای این نوع چاپ بر روی پارچه سه روش وجود دارد :

روش اول

     در روش اول می ‏توان توری یا شابلون را تهیه و طرح مورد نظر خود را روی کاغذ طراحی نمود. سپس با گذاشتن این طرح بر روی پارچه، شابلون را روی آن قرار ‏دهید و به طور دلخواه تصویر را بر روی لباس طراحی ‏کنید.

روش دوم

     در روش دوم می‏ توانید لاک‎های مخصوص چاپ روی پارچه خریداری نمایید و بوسیله آن سوراخ ‎های شابلون را به گونه ای پر کنید تا طرح مورد نظر ایجاد شود. این روش راحتر از شیوه قبلی می ‏باشد. در پایان کار می‏ توانید لاک موجود در قابل را به وسیله تینر از بین ببرید.

روش سوم

     روش سوم چاپ سیلک بر روی پارچه، نسبت به دو روش قبلی هزینه بیشتری دارد. در این روش باید تمامی قاب را با لاک پر کنید و سپس لاک حساس به نور را در مکان تاریک به قاب زده و طرح مورد نظر را روی کاغذ کالک ایجاد نمایید. قاب یا شابلون را بر روی یک میز نور قرار دهید بطور که نور آن در زیر قاب تنظیم شود و با لاک برخورد کند. پس از چند دقیقه طرح مورد نظر بر روی پارچه حک و کار چاپ انجام می‏ شود.

 

اطلاع از قیمت انواع چاپ و سفارش آنلاین از سرزمین چاپ | در واتس آپ، تلگرام و تماس تلفنی
برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۷۷۲۲۹۴۰۱

 

انواع چاپ سیلک دستی

     چاپ سیلک دستی به دو روش کاربردی و هنری تقسیم بندی می شود. در روش کاربردی کاربر نقش اصلی را ایفا می کند و تمامی مراحل اعم از ساخت، آماده سازی لوحه چاپی، انتقال طرح و مراحل تکثیر را بر عهده می گیرد. در روش هنری چاپ سیلک دستی، مشتری هیچ نقشی در طرح ندارد و هنرمند از قبل کار خود را حاضر کرده است.

کاربردهای چاپ سیلک دستی

در سطوحی که زمینه کار آغشته به رنگ است و باید رنگ پوششی قوی روی کار اجرا شود از قبیل لیبل هایی که روی موتور سیکلت و امثال آن چسبانده می شود، می توان از روش چاپ سیلک دستی استفاده کرد. این روش در صنایع برای چسب اندود کردن مقاطعی از سطوح کاربرد دارد و گاهی نیز برای چسباندن مواد لاستیکی بر روی سطوح استفاده می شود.

چاپ سیلک دستی

چاپ سیلک، به دو شکل دستی و ماشینی انجام می شود. در چاپ دستی می توان از شابلون یا کلیشه چاپ استفاده کرده که در آن سه روش میز نور، قید نور و شابلون ساز انجام می شود. در روش چاپ سیلک، ابتدا با یک لایه نازک شابلون یا قاب را تهیه می کنند و سپس لایه نازکی از لاک حساس دیازو را روی آن کشیده و با پرینت طرح درون دستگاه چاپ دستی قرار می دهند. دستگاه چاب سیلک، طرح مورد نظر را روی توری حک می کند. با آماده شدن شابلون طرح، به دستگاه سیلک دستی نیازی نیست و سایر مراحل کاردک رنگ کشی، گذاشتن شابلون و جمع کردن سطح صاف به شکل دستی انجام می شود.

سیلک برای چاپ تصاویر

سیلک به منظور چاپ تصویر می باشد و از پارچه با توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود که نهایتا تصویر مورد نظر روی این توری منعکس می گردد و بخش‌هایی از تصویر که باید بی رنگ باشند، با ماده‌ای مسدود کننده مانند موم پوشیده می‌شود. اپراتور مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می‌نماید. رنگ یا مرکب تنها به بخش‌های مسدود نشده منتقل و تصویر روی آن ظاهر می شود.

فرایند چاپ سیلک دستی

     چاپ سیلک دستی به سه شکل انجام می شود که عبارت است از:

 • چاپ سیلک مسطح مانند سیلک اسکرین
 • چاپ سیلک گود از قبیل چاپ بر روی فلز
 • چاپ سیلک برجسته از قبیل حکاکی روی چوپ و لینولئوم

 

اطلاع از قیمت انواع چاپ و سفارش آنلاین از سرزمین چاپ | در واتس آپ، تلگرام و تماس تلفنی
برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۷۷۲۲۹۴۰۱

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با یووی پرینت همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *