چاپ طلاکوب ، یکی از مهم‌ترین مراحل چاپ را بشناسید

تماس با ما سرزمین چاپ

چاپ طلاکوب

طلاکوب یکی از مهم‌ترین مراحل چاپ

چاپ طلاکوب : طلاکوب یکی از مهم‌ترین مراحل چاپ می‌باشد. که در زیبایی و کیفیت هرگونه محصول چاپی نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا می‌کند. چاپ طلاکوب با توجه به تنوع بسیار بالا با توجه به رنگبندی خیلی زیاد در کیفیت محصول چاپی تأثیر می‌گذارد.

عرض نوارهای طلاکوب

     نوارهای طلاکوب در عرض‌های 75 سانتی و یا 64 سانتی با طول متراژ رولی 24000 هزار متری و یا 2000 متری در بازار یافت می‌شود. معمولاً از طلاکوب جهت  بیشتر برای زیبایی کار چاپی استفاده می‌شود. دیگر ویژگی طلاکوب این است که برای جلوگیری از کپی آرم یا لوگو مخصوص برندی از طلاکوب استفاده می‌شود.

مراحل این نوع چاپ

     طلاکوب به شیوه اعمال ورق‌های متالایز یا همان ورق طلا معروف شده‌اند است. طلاکوب به شیوه‌های متفاوتی دارد. ولی عموماً نتیجه کار با کمی تفاوت در جزئیات بسیار شبیه به هم است.

بررسی دسته بندی اصلی

     طلاکوب به دو دسته گرم و سرد  انجام می‌شود :

طلاکوب گرم

در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه‌ی طلا از روی فیلم پلی‌استر بر روی کار استفاده می‌گردد،

طلاکوب سرد

اما در طلاکوب سرد پس از اعمال، چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقاً همان طرحی باشد که می‌خواهیم طلاکوب شود) ورق طلاکوب بر روی آن چسبیده و قسمت‌های دارای چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت‌هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی‌گیرد.

چاپ طلاکوب

سطوح قابل چاپ طلاکوب

     چاپ به شیوه طلاکوب بر روی سطوحی مانند پلاستیک، فوم، یوف، چرم، کاغذ، مقوا به‌صورت طلاکوب، نقره‌کوب، مشکی کوب و یا رنگی کوب انجام می‌پذیرد که رنگ‌ها با استفاده از حرارت و لایه رنگی روی جنس موردنظر می‌نشیند و متناسب با نوع سطح از کلیشه‌های 1/5 تا 3 میلی‌متری استفاده می‌شود. از این نوع چاپ می‌توان در ساک دستی کاغذی یا مقوایی، جلد کتاب، پوستر و هدایای تبلیغاتی استفاده نمود و به‌وسیله دستگاه‌های طلاکوب دستی و ماشین‌های چاپ طلاکوب انجام می‌پذیرد.

چاپ طلاکوب با دستگاه دیجیتال

     دستگاه طلاکوب دیجیتال نیز وجود دارد که نیاز به کلیشه ندارد و طرح و متن را با هر فونت و سایزی که دارید در کمترین زمان با بهترین کیفیت می‌توان چاپ نمود.

ابعاد چاپ به شیوه طلا کوب

     ابعاد چاپ طلاکوب و نقره‌کوب می‌تواند از سایزهای کوچک تا سایزهای بزرگ (100*70) باشد. قیمت چاپ طلاکوب با توجه به سایز کاری که طلاکوب می‌شود و نوع جنس و تعداد کار محاسبه می‌شود.

نکاتی برای درک بهتر شیوه‌های اعمال طلا کوب و امباس

     امروزه طلاکوب به رنگ‌های بسیار زیادی وجود دارد، که اصطلاحاً به آن‌ها تمپلات رنگی گویند، البته ورق‌های طلای طرح دار و هولوگرامی نیز در بازار وجود دارد.

امباس یا برجسته‌کاری

     امباس یا برجسته ‌کاری بسته به نوع جنسی که می‌خواهیم برجسته شود متفاوت است، اگر چرم طبیعی، چرم مصنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و… که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار است استفاده ‌شده باشد باید از شیوه‌ی حرارتی استفاده گردد. (چاپ روی چرم) اگر جنسی که می‌خواهیم امباس روی آن اعمال گردد، کاغذ، مقوا و یا هر جنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد به شیوه سرد با ماشین‌آلات لترپرس و ملخی و… انجام می‌پذیرد.

امروزه امباس به‌صورت رول نیز بر روی توپ کاغذ صورت می‌گیرد.

     در شیوه طلا کوب سرد شما برجستگی بر روی کار احساس نمی‌کنید، چراکه فشار به‌ صورت یکدست، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال می‌گردد.

طلا کوب گرم و سرد و چند نکته فنی

  • در شیوه طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر روی کار اعمال می‌گردد، یعنی به ‌صورت موضعی در نتیجه قسمت‌هایی که طلا اعمال می‌گردد، دچار کمی برجستگی می‌گردد که این برجستگی ناگزیر است.
  • در طلاکوب سرد باید یک‌لایه پوشش داشته باشد که چسب اعمال‌شده جذب کاغذ نگردد، چرا که در آن صورت طلا به روی کار اعمال نمی‌گردد.
  • طلای سرد با اینکه قیمت پایین‌تری دارد اما به علت کیفیت پایین‌تر نسبت به طلای گرم از استقبال کمتری برخوردار بوده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با سرزمین چاپ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *