خدمات ما

چاپ مستقیم و مزایای فوق العاده این تکنولوژی چاپ

آخرین بروزرسانی : 12 خرداد 1399

چاپ مستقیم

 

چاپ مستقیم یا فلت بد به عنوان یک تحول بزرگ

     صنعت چاپ به عنوان بزرگترین صنعت در جهان شناخته می شود و در طول تاریخ کمک های شایانی در زمینه آموزش ، طراحی و فضاسازی ، تجارت و تبلیغات نموده است و با توجه به نیازهای گوناگون و بعضا نو ظهور در نقاط مختلف دنیا ، شاهد پیدایش دستگاه ها و شیوه های جدید چاپ در این صنعت بزرگ بوده و خواهیم بود . در این مقاله قصد معرفی کامل یکی از همین روش های چاپ به نام چاپ مستقیم یا فلت بد را داریم و از مزیت ها ، محدودیت ها و تعرفه های انجام این فرآیند چاپ به شما اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم داد و در آخر چند نکته کلیدی برای استفاده بهتر از این تکنولوژی را در اختیار شما خواهیم گذاشت .

 

 

چاپ مستقیم یا فلت بد چیست ؟

     صنعت چاپ در مواقع نیاز بازار هدف خود به چاپ روی اجسام و اشیاء  قادر به پاسخگویی به صورت کامل نبود ، در نتیجه برای این نوع چاپ، کاربران ناگزیر به سمت چاپ سیلک یا تامپو گرایش پیدا می کردند و هر یک از این نوع چاپ ها معایب و محدودیت های فراوانی داشت که به صورت خلاصه می توان به محدودیت در سایز قطعه ، تعداد رنگ به کار رفته در طرح ، ضخامت و ارتفاع اشیاء ، نیاز به کلیشه های پر هزینه برای هر طرح و … اشاره کرد ؛ این معایب و محدودیت ها سبب تولید و پیدایش دستگاه های  چاپ مستقیم یا فلت بد شد .

چاپ فلت بد در لغت

     فلت بد ( Flatbed ) در لغت به معنی تخت صاف است و بدلیل نوع عملکرد این دستگاه که فقط می تواند روی طرح صاف چاپ بزند این اسم برایش انتخاب شده است ، نوع دیگر دستگاه چاپ مستقیم که فقط قابلیت چاپ روی متریال های رول مانند چرم ، پارچه ، کنواس و .. را دارد، دستگاه یووی رول نام دارد .

دستگاه چاپ فلت بد

     دستگاه فلت بد دستگاهی است که می تواند روی متریال ، اشیاء و سطوح کامل صاف چاپ با کیفیت و با وضوح بالا که ماندگاری و استحکام نسبتا خوبی هم دارد را ارائه بدهد .

 مزایای دستگاه فلت بد چیست ؟

 1.      امکان چاپ همزمان 4 رنگ اصلی CMYK ( مخفف کلمه cyan یا آبی فیروزه ای ، magenta یا سرخ آبی ، yellow یا زرد ، black یا مشکی ) .
 2.      امکان چاپ رنگ سفید به عنوان رنگ پنجم ( از رنگ سفید برای ایجاد زیر ساخت در چاپ متریال هایی با زمینه رنگی غیر سفید مثل فلز ، چوب و … ، ایجاد برجستگی موضعی و چاپ روی متریال های بیرنگ مانند شیشه استفاده می شود ) .
 3.      استفاده از جوهرهای UV ( که بدلیل خشک شدن جوهر بلافاصله پس از تابیدن نور UV سرعت چاپ و تولید افزایش می یابد ریزش و جابجایی جوهر نخواهیم داشت ، ثبات رنگ بالاتری خواهیم داشت و چاپ بسیار زنده تر نمایش داده می شود ) .
 4.      چاپ فلت بد نوعی چاپ دیجیتال به شمار می رود ( یعنی در این نوع چاپ نیازی به ساخت کلیشه ، فیلم و زینک و … نیست ، پس هزینه مازادی نداریم و محدودیت در سایز چاپ هم بخاطر محدودیت های سایز کلیشه و .. وجود ندارد ) .
 5. امکان چاپ تا ارتفاع 15 سانتی متر ( به همین دلیل است که امکان چاپ روی اکثر اجسام صاف فراهم می باشد ) .

 

متریال های پر طرفدار در چاپ مستقیم

     در این شیوه چاپ با توجه به در اختیار داشتن ۵ رنگ ، قابلیت چاپ روی تمام متریال های غیر سفید را داریم و از این ویژگی می توان در ایجاد برجستگی در چاپ هم استفاده کرد ؛ که در آینده و در یک مقاله به صورت مفصل در مورد آن توضیح خواهیم داد . اگر بخواهیم به صورت مختصر به چند متریال که بسیار در زمینه چاپ مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم باید به نام های ذیل اشاره کنیم :

نحوه ی قرار گرفتن متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … روی سینی دستگاه

     شاید برای برخی کاربران جای سوال باشد که متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … به چه شکل روی سینی دستگاه قرار گرفته و چاپ می شوند ، جواب سوال اینجاست که سینی دستگاه های فلت بد دارای وکیوم با قدرت مکش بسیار بالایی می باشد و می تواند متریال های رول را هم به صورت کامل به سطح سینی بچسباند؛ البته نکته اصلی اینجاست که بهترین گزینه برای چاپ مستقیم روی متریال های رول مانند پارچه ، کنواس ، چرم و … دستگاه های یووی رول هستند.

 

چاپ مستقیم روی سنگ

 

ماندگاری و طراوت جوهر در  چاپ فلت بد

     با توجه به استفاده از نور UV در سیسم خشک کن چاپ و از طرف دیگر ساختار قوی ، محکم  و بسیار ریز جوهر های UV ، محصولات چاپی آن ، دستگاه را از ۲ جنبه متمایز و برتر از رقبای خود کرده است. اولین وجه تمایز آن ماندگاری بسیار بالای چاپ در برابر نور آفتاب ، گرما و سرمای شدید هوا و رطوبت است و وجه دوم آن زنده و نزدیک به واقعیت بودن رنگ ها پس از چاپ است.

 

 محدودیت های دستگاه چاپ مستقیم

     همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم ، دستگاه های چاپ مستقیم محدودیت هایی را نیز دارند :

 1. اولین محدودیت در تنظیم ارتفاع اجسام است که می توان گفت هیچ کدام از دستگاه های موجود در ایران توانایی چاپ بر روی اجسامی با ارتفاع بیش از ۱۵ سانتی متر را ندارند. البته که از نگاهی دیگر می توان این 15 سانت را وجه تمایز و برتری این دستگاه هم دانست چرا که امکان چاپ روی اکثر متریال ها را میسر ساخته است.
 2. دومین محدودیت در سایز سینی این دستگاه ها می باشد که فعلا بزرگترین سینی فلت بد موجود در ایران در سایز ۳۰۰ *۲۰۰ سانتی متر می باشد، البته برخی از تعمیرکاران و وارد کنندگان دستگاه ها به صورت خود جوش وارد عمل شده و دست به ابتکار زده اند و سینی هایی در سایز های بزرگتر طراحی و ساخته اند.

 

بیشتر بخوانید
چاپ مستقیم روی چرم و نکات و ملاحظات فنی در این زمینه

 هزینه چاپ با تکنولوژی فلت بد و عوامل موثر در قیمت گذاری

     در بحث استعلام و نحوه محاسبه قیمت و هزینه استفاده از چاپ فلت بد فرمول ثابت و قابل ارائه ای وجود ندارد و کارشناسان به صورت تجربی و با در نظر گرفتن مشخصات مختلف هر پروژه قیمت گذاری را انجام می دهند، اما می توان عوامل موثر در این قیمت گذاری را بیان نمود :

عوامل موثر در قیمت گذاری

     عواملی چون سایز و ارتفاع قطعه ، وزن ، تعداد ، تنوع طرح به نسبت تعداد ، رنگ زمینه ، میزان برجستگی موضعی ، میزان حساسیت متریال و … .

 

چند نکته کاربردی در زمینه چاپ فلت بد 

 • رنگ سفید هزینه کار را افزایش می دهد !
 • استفاده از رنگ سفید در چاپ فلت بد باعث افزایش هزینه حداقل دو برابری چاپ می شود، پس بهترین کار استفاده از متریال هایی با زمینه کامل سفید می باشد .
 • ایجاد برجستگی موضعی در چاپ
 • در صورتی که نیاز به برجستگی موضعی در چاپ را دارید بایستی فایل لایه باز طرح خود را در اختیار چاپخانه قرار دهید و برای کنترل قیمت و عدم افزایش بی دلیل هزینه چاپ ، حتما در انتخاب میزان برجستگی از کارشناسان چاپخانه مشاوره بگیرید .

 

یک کار ساده برای کاهش هزینه چاپ مستقیم

     برای کاهش هزینه چاپ در صورتی که می توانید ، کار برش و یا قطعه قطعه کردن بعضی از متریال های خود را به بعد از انجام چاپ موکول کنید ( مثلا قصد چاپ روی 4 پلکسی گلاس در سایز 20*20 و در 4 طرح مختلف را دارید ، بهترین کار این است که ابتدا یک پلکسی 80*20 را به همراه یک طرح برای چاپ به چاپخانه ارسال کنید و سپس کار برش لیزر را انجام دهید ، همین کار به ظاهر ساده هزینه چاپ شما را بین 20 تا 30 درصد کاهش خواهد داد. )

یک نکته فنی در رابطه با انتخاب بهترین متریال برای چاپ مستقیم

      در انتخاب متریال های ورقی و شیت مانند چوب ، پلکسی ، طلق ، شیشه و … بیشترین دقت را داشته باشید تا ورق ها کاملا صاف باشند و به داخل یا بیرون تاب نداشته باشند ( اگر این دقت را نداشته باشید کیفیت خروجی چاپ به شدت اُفت خواهد داشت ، بدلیل کاهش سرعت چاپ طبیعتا چاپخانه اقدام به افزایش هزینه چاپ خواهد نمود و در برش و استفاده از متریال نیز خودتان دچار مشقت و سختی فراوانی خواهید شد. )

 

نکاتی برای طراحان که به چاپ مستقیم با کیفیت کمک بسیار زیادی می کند.

 • در زمان ارسال فایل چاپی به چاپخانه ، همان طور که پیش تر گفته شد فایل های خود را با مُد 4 رنگ CMYK طراحی نمائید و سایز طرح را دقیقا هم سایز سطح کار و رزولوشن طرح را حداقل 150 در نظر بگیرید . برای اطمینان از انجام کار در بالاترین کیفیت فایل لایه باز طرح را در یکی از فرمت های PDF ، Tiff یا Cdr در اختیار چاپخانه قرار دهید و در صورت استفاده از متن ( با فونت خاص )  لایه های متنی را به وکتور تغییر دهید .
 • تمیز کردن سطح متریال برای چاپ مستقیم مستحکمتر
 • برای استحکام بیشتر چاپ در صورت امکان سطح متریال را شسته و یا به کمک الکل  چربی زدایی نمائید.

98011

سوالات متداول در مورد چاپ مستقیم یا چاپ فلت بد

چاپ مستقیم یا فلت بد چیست ؟

     فلت بد ( Flatbed ) در لغت به معنی تخت صاف است و بدلیل نوع عملکرد این دستگاه که فقط می تواند روی طرح صاف چاپ بزند، این اسم برایش انتخاب شده است.

هزینه چاپ فلت بد چقدر است ؟

     در بحث استعلام و نحوه محاسبه قیمت و هزینه استفاده از چاپ فلت بد فرمول ثابت و قابل ارائه ای وجود ندارد و کارشناسان به صورت تجربی و با در نظر گرفتن مشخصات مختلف هر پروژه قیمت گذاری را انجام می دهند.

مزایای دستگاه فلت بد چیست ؟

 • امکان چاپ همزمان ۴ رنگ
 • استفاده از جوهرهای UV
 • چاپ فلت بد نوعی چاپ دیجیتال به شمار می رود ( یعنی در این نوع چاپ نیازی به ساخت کلیشه ، فیلم و زینک و … نیست ) .
 • امکان چاپ تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر ( به همین دلیل است که امکان چاپ روی اکثر اجسام صاف فراهم می باشد ) .

متریال های پر طرفدار در چاپ مستقیم چیست ؟

 • پلکسی گلاس و کارتن پلاست
 • پلاستیک ، شیشه و سنگ
 • کاشی و سرامیک
 • گالوانیزه و استیل
 • چوب ، چرم مصنوعی و فوم
 • کنواس ، پلی کربنات ، کامپوزیت و … .

ماندگاری و طراوت جوهر در چاپ فلت بد چقدر است ؟

     با توجه به استفاده از نور UV در سیسم خشک کن چاپ و از طرف دیگر ساختار قوی ، محکم و بسیار ریز جوهر های UV ، محصولات چاپی آن ، دستگاه را از ۲ جنبه متمایز و برتر از رقبای خود کرده است. اولین وجه تمایز آن ماندگاری بسیار بالای چاپ در برابر نور آفتاب ، گرما و سرمای شدید هوا و رطوبت است و وجه دوم آن زنده و نزدیک به واقعیت بودن رنگ ها پس از چاپ است.
 
مشاوره و استعلام قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *