لوگوی سایت

خدمات ما

چاپ مستقیم یا چاپ فلت بد | قیمت و شرایط

چاپ مستقیم

 

دستگاه چاپ فلت بد چیست؟

دستگاه فلت بد دستگاهی است که می تواند روی متریال ، اشیاء و سطوح کاملا صاف چاپ با کیفیت و با وضوح بالا که ماندگاری و استحکام نسبتا خوبی هم دارد را ارائه بدهد.

چاپی با استحکام و شادابی بالا که می تواند بسته بندی محصول شما یا دکوراسیون اطراف شما را به کلی دگرگون نماید.

 

دستگاه چاپ روی اجسام سخت:

دستگاه چاپ فلت بد با دو نوع جوهر HARD و SOFT موجود می باشد. برای چاپ روی اجسام سخت مانند شیشه ، انواع فلز ، چوب و … از جوهر هارد و برای چاپ روی انواع پارچه ، چرم مصنوعی و … از نوع صافت یا انعطاف پذیر استافاده می کنند.

 

چاپ فلت بد روی چوب:

چوب از متریال هایی می باشد که بسیار در صنعت دکوراسیون مورد استفاده قرار میگیرد. چوب چاپ پذیری خوبی دارد و می توان به کمک چاپ مستقیم روی چوب از تولیدات متنوع و جذابی رونمایی کرد.

 

چاپ فلت بد روی فلز:

فلز در تنوع جنسی بالایی یافت می شود. استیل ، آلومینیوم ، گالوانیزه ، آهن ، مس و … نام های شناخته شده ای برای شما هستند که شما می توانید به راحتی روی تمام این موارد طرح و تصویر خود را چاپ کنید.

معمولا از فلز برای ساخت تابلوهای راهنما در فضاهای باز استفاده می کنند.

 

تحولی بنیادین با ورود دستگاه های چاپ فلت بد یووی

صنعت چاپ به عنوان بزرگترین صنعت در جهان شناخته می شود و در طول تاریخ کمک های شایانی در زمینه آموزش ، طراحی و فضاسازی ، تجارت و تبلیغات نموده است و با توجه به نیازهای گوناگون و بعضا نو ظهور در نقاط مختلف دنیا ، شاهد پیدایش دستگاه ها و شیوه های جدید چاپ در این صنعت بزرگ بوده و خواهیم بود .

در ادامه به صورت مفصل به جزئیات چاپ فلت بد ( یووی ) خواهیم پرداخت و از تعرفه قیمت، شرایط چاپ و محدودیت و مزیت هایش بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد .

 

دلیل نیاز بازار چاپ به ورود دستگاه چاپ مستقیم (فلت بد)؟

صنعت چاپ در مواقع نیاز بازار هدف خود به چاپ روی اجسام و اشیاء  قادر به پاسخگویی به صورت کامل نبود، در نتیجه برای این نوع چاپ، کاربران ناگزیر به سمت چاپ سیلک یا تامپو گرایش پیدا می کردند.

هر یک از این نوع چاپ ها معایب و محدودیت های فراوانی داشت که به صورت خلاصه می توان به محدودیت در سایز قطعه ، تعداد رنگ به کار رفته در طرح ، ضخامت و ارتفاع اشیاء ، نیاز به ساخت کلیشه های پر هزینه برای هر طرح و … اشاره کرد.

این معایب و محدودیت ها سبب تولید و پیدایش دستگاه های چاپ مستقیم یا فلت بد شد.

 

فلت بد چیست؟

فلت بد ( Flat bed ) در لغت به معنی تخت صاف است و بدلیل نوع عملکرد این دستگاه که فقط می تواند روی سطوح صاف چاپ بزند این اسم برایش انتخاب شده است، نوع دیگر دستگاه چاپ مستقیم که فقط قابلیت چاپ روی متریال های رول مانند چرم ، پارچه ، کنواس و … را دارد، دستگاه یووی رول نام دارد.

 

 مزایای دستگاه فلت بد چیست؟

 1.      امکان چاپ همزمان ۴ رنگ اصلی CMYK ( مخفف کلمه cyan یا آبی فیروزه ای ، magenta یا سرخ آبی ، yellow یا زرد ، black یا مشکی ) .
 2.      امکان چاپ رنگ سفید به عنوان رنگ پنجم ( از رنگ سفید برای ایجاد زیر ساخت در چاپ متریال هایی با زمینه رنگی غیر سفید مثل فلز ، چوب و … ، ایجاد برجستگی موضعی و چاپ روی متریال های بیرنگ مانند شیشه استفاده می شود).
 3.      استفاده از جوهرهای UV ( که بدلیل خشک شدن جوهر بلافاصله پس از تابیدن نور UV سرعت چاپ و تولید افزایش می یابد ریزش و جابجایی جوهر نخواهیم داشت، ثبات رنگ بالاتری خواهیم داشت و چاپ بسیار زنده تر نمایش داده می شود).
 4.      چاپ فلت بد نوعی چاپ دیجیتال به شمار می رود (یعنی در این نوع چاپ نیازی به ساخت کلیشه ، فیلم و زینک و … نیست، پس هزینه مازادی نداریم و محدودیت در سایز چاپ هم بخاطر محدودیت های سایز کلیشه و .. وجود ندارد).
 5.      امکان چاپ تا ارتفاع ۱۳ سانتی متر (به همین دلیل است که امکان چاپ روی اکثر اجسام صاف فراهم می باشد).

 

متریال های پر طرفدار در چاپ مستقیم

در این شیوه چاپ با توجه به در اختیار داشتن ۵ رنگ ، قابلیت چاپ روی تمام متریال های غیر سفید را داریم و از این ویژگی می توان در ایجاد برجستگی در چاپ هم استفاده کرد.

اگر بخواهیم به صورت مختصر به چند متریال که بسیار در زمینه چاپ مستقیم مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم باید به نام های ذیل اشاره کنیم:

 

نحوه ی قرار گرفتن متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … روی سینی دستگاه فلت بد

شاید برای برخی کاربران جای سوال باشد که متریال های رول مانند چرم مصنوعی ، کنواس و … به چه شکل روی سینی دستگاه قرار گرفته و چاپ می شوند، جواب سوال اینجاست که سینی دستگاه های فلت بد دارای وکیوم با قدرت مکش بسیار بالایی می باشد و می تواند متریال های رول را هم به صورت کامل به سطح سینی بچسباند.

البته نکته اصلی اینجاست که بهترین گزینه برای چاپ مستقیم روی متریال های رول مانند پارچه ، کنواس ، چرم و … دستگاه های یووی رول هستند.

 

چاپ فلت بد

 

ماندگاری و طراوت جوهر در چاپ فلت بد

با توجه به استفاده از نور UV در سیسم خشک کن چاپ و از طرف دیگر ساختار قوی ، محکم  و بسیار ریز جوهرهای UV ، محصولات چاپی آن ، دستگاه را از ۲ جنبه متمایز و برتر از رقبای خود کرده است. اولین وجه تمایز آن ماندگاری بسیار بالای چاپ در برابر نور آفتاب ، گرما و سرمای شدید هوا و رطوبت است و وجه دوم آن زنده و نزدیک به واقعیت بودن رنگ ها پس از چاپ است.

 

 محدودیت های دستگاه چاپ مستقیم

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم ، دستگاه های چاپ مستقیم محدودیت هایی را نیز دارند :

 1. اولین محدودیت در تنظیم ارتفاع اجسام است که می توان گفت هیچ کدام از دستگاه های موجود در ایران توانایی چاپ بر روی اجسامی با ارتفاع بیش از ۱۵ سانتی متر را ندارند. البته که از نگاهی دیگر می توان این ۱۵ سانت را وجه تمایز و برتری این دستگاه هم دانست چرا که امکان چاپ روی اکثر متریال ها را میسر ساخته است.
 2. دومین محدودیت در سایز سینی این دستگاه ها می باشد که فعلا بزرگترین سینی فلت بد موجود در ایران در سایز ۳۰۰ *۲۰۰ سانتی متر می باشد، البته برخی از تعمیرکاران و وارد کنندگان دستگاه ها به صورت خود جوش وارد عمل شده و دست به ابتکار زده اند و سینی هایی در سایز های بزرگتر طراحی و ساخته اند.

 

قیمت و هزینه چاپ با تکنولوژی فلت بد 

در بحث استعلام و نحوه محاسبه قیمت و هزینه استفاده از چاپ فلت بد فرمول ثابت و قابل ارائه ای وجود ندارد و کارشناسان به صورت تجربی و با در نظر گرفتن مشخصات مختلف هر پروژه قیمت گذاری را انجام می دهند. به صورت کلی هزینه چاپ ۴ رنگ مترمربعی ۲۰۰/۰۰۰ تومان و هزینه چاپ ۵ رنگ مترمربعی ۳۵۰/۰۰۰ تومان می باشد.

اما می توان عوامل موثر در این قیمت گذاری را بیان نمود:

عوامل موثر در قیمت گذاری

عواملی چون سایز و ارتفاع قطعه ، وزن ، تعداد ، تنوع طرح به نسبت تعداد ، رنگ زمینه ، میزان برجستگی موضعی ، میزان حساسیت متریال و … .

 

چند نکته کاربردی در زمینه چاپ فلت بد 

 • رنگ سفید هزینه کار را افزایش می دهد !
 • استفاده از رنگ سفید در چاپ فلت بد باعث افزایش هزینه حداقل دو برابری چاپ می شود، پس بهترین کار استفاده از متریال هایی با زمینه کامل سفید می باشد .
 • ایجاد برجستگی موضعی در چاپ
 • در صورتی که نیاز به برجستگی موضعی در چاپ را دارید بایستی فایل لایه باز طرح خود را در اختیار چاپخانه قرار دهید و برای کنترل قیمت و عدم افزایش بی دلیل هزینه چاپ ، حتما در انتخاب میزان برجستگی از کارشناسان چاپخانه مشاوره بگیرید .

یک کار ساده برای کاهش هزینه چاپ مستقیم

برای کاهش هزینه چاپ در صورتی که می توانید ، کار برش و یا قطعه قطعه کردن بعضی از متریال های خود را به بعد از انجام چاپ موکول کنید ( مثلا قصد چاپ روی ۴ پلکسی گلاس در سایز ۲۰*۲۰ و در ۴ طرح مختلف را دارید ، بهترین کار این است که ابتدا یک پلکسی ۸۰*۲۰ را به همراه یک طرح برای چاپ به چاپخانه ارسال کنید و سپس کار برش لیزر را انجام دهید ، همین کار به ظاهر ساده هزینه چاپ شما را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد داد. )

 

یک نکته فنی در رابطه با انتخاب بهترین متریال برای چاپ مستقیم

در انتخاب متریال های ورقی و شیت مانند چوب ، پلکسی ، طلق ، شیشه و … بیشترین دقت را داشته باشید تا ورق ها کاملا صاف باشند و به داخل یا بیرون تاب نداشته باشند ( اگر این دقت را نداشته باشید کیفیت خروجی چاپ به شدت اُفت خواهد داشت ، بدلیل کاهش سرعت چاپ طبیعتا چاپخانه اقدام به افزایش هزینه چاپ خواهد نمود و در برش و استفاده از متریال نیز خودتان دچار مشقت و سختی فراوانی خواهید شد. )

 

نکاتی برای طراحان که به چاپ مستقیم با کیفیت کمک بسیار زیادی می کند.

 • در زمان ارسال فایل چاپی به چاپخانه ، همان طور که پیش تر گفته شد فایل های خود را با مُد ۴ رنگ CMYK طراحی نمائید و سایز طرح را دقیقا هم سایز سطح کار و رزولوشن طرح را حداقل ۱۵۰ در نظر بگیرید . برای اطمینان از انجام کار در بالاترین کیفیت فایل لایه باز طرح را در یکی از فرمت های PDF ، Tiff یا Cdr در اختیار چاپخانه قرار دهید و در صورت استفاده از متن ( با فونت خاص )  لایه های متنی را به وکتور تغییر دهید .
 • تمیز کردن سطح متریال برای چاپ مستقیم مستحکمتر
 • برای استحکام بیشتر چاپ در صورت امکان سطح متریال را شسته و یا به کمک الکل  چربی زدایی نمائید.

 

برخی سوالات متداول :

با دستگاه فلت بد روی چه جنس اجسامی می توان چاپ کرد ؟

روی متریال های مختلف مانند پلکسی گلاس ، شیشه ، انواع فلزات ، چوب ، سنگ و کاشی و …

ماندگاری چاپ فلت بد به چه میزان است ؟

بعضی از متریال ها مانند پلکسی و چوب چاپ پذیری بالایی دارند و بعضی دیگر مانند فلز و کاشی توانایی نگهداری از چاپ را ندارند .

پرایمر یا کوتینگ یووی چیست ؟

ماده ای است که برای بالا بردن استحکام جوهر بر روی متریال های مختلف مانند فلز و کاشی استفاده می شود .

هزینه چاپ فلت بد چگونه محاسبه می شود ؟

برای برآورد هزینه باید اطلاعات دقیق از پروژه خود ارائه بدهید ، اطلاعاتی مانند تعداد ، سایز و …

مشاوره و استعلام قیمت

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.