لوگوی سایت

چاپ افست؛ قیمت و کاربرد آن در صنعت چاپ

چاپ افست

چاپ افست چیست؟

هنگامی که در حال مطالعه یک مجله یا ماهنامه هستید یا برای بررسی خبرهای روزانه به سراغ روزنامه می روید ، زمانی که کاتالوگ یا بروشور یک محصول را ورق می زنید ، یا حتی کتاب های درسی و غیر درسی موجود در کتابخانه منزلتان همگی محصول و تولید دستگاه های چاپ افست هستند.

 

کاربرد چاپ افست چیست؟

زمانی که شما نیاز به چاپ برای تبلیغات محصول خود و یا تولید کتاب و مجله و .. در تعداد بالا را دارید مناسب ترین گزینه برای شما چاپ افست است.

چاپ افست برای مواردی مناسب است که:

 1. سایز چاپ شما کمتر از 70*100 سانتی متر باشد
 2.  تعداد چاپ مدنظرتان بالای 1000 قطعه باشد
 3.  زمان کافی در اختیار داشته باشید
 4. در طرح خود از رنگ بندی خاصی استفاده نکرده باشید
 5. قیمت نهایی محصول برای شما اهمیت دارد
 6. در طرح خود از المان های کوچک استفاده کرده اید و کیفیت چاپ اهمیت پیدا کرده است

 

قیمت چاپ افست و موارد تاثیر گذار در چاپ:

در بحث هزینه چاپ افست چند مورد را باید در نظر داشته باشین:

1- تعداد رنگ استفاده شده در طرح:

چاپ افست چهار رنگ و اصطلاحا CMYK است ولی شما می توانید در طراحی خود از یک ، دو یا سه رنگ استفاده کنید تا هزینه کمتری به شما تعلق بگیرد.

مثلا زمانی که شما طرح 2 رنگ انتخاب می کنید هزینه ساخت تنها 2 زینک را پرداخت می کنید.

2- مناسب بودن سایز کاغذ انتخابی:

شیت های کاغذ در چاپ افست سایزهای مشخص و استانداردی دارند ، اگر سایز شما حتی 1 میلی متر از سایز کاغذ بزرگتر باشد شما بایستی هزینه چاپ کاغذ در سایز بزرگتر را پرداخت کنید.(در انتهای مقاله سایزهای استاندارد کاغذ را در جدولی قرار داده ایم)

3- نوع کاغذ انتخابی:

کاغذهای مختلفی را می توانید برای چاپ افست انتخاب نمائید، کاغذهایی مثل تحریر(80 و100 گرم) ،  گلاسه(135 ، 150 ، 180 و 250 گرم)، کتان ، کرافت و …

4- تعداد وجه چاپ:

شما می تونید درخواست چاپ یکرو یا دورو داشته باشین که در چاپ دورو هزینه چاپ دوبرابر خواهد شد ولی هزینه متریال ثابت می ماند.

5- خدمات چاپ:

شما می توانید خدماتی نظیر سلفون ، سورت ، منگنه ، طلا و نقره کوب ، شماره زنی ، پرفراژ ، سرچسب و … را نیز از چاپخانه ها درخواست نمائید که هزینه هر کدام از این خدمات براساس جزئیات هر پروژه مشخص می شود.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال:

زمانی که سراغ چاپ و چاپخانه می گردید شاید متوجه تفاوت هایی بین چاپ افست و چاپ دیجیتال شوید و ما در چند خط تمام این تفاوت ها را به شما ارائه خواهیم کرد.

اگر زمان برای شما اهمیت دارد و نمی توانید زمان زیادی را منتظر بمانید پس شما حتما باید به سراغ چاپ دیجیتال بروید چراکه می توانید چاپ خود را در کمتر از یک ساعت تحویل بگیرید ولی برای چاپ افست بین یک الی هفت روز زمان نیاز است.

اگر از طیف رنگی خاصی استفاده کرده اید یا رنگ سازمانی برایتان اهمیت دارد ، شاید چاپ افست باعث نارضایتی شما شود و بهتر است به سراغ چاپ دیجیتال بروید ، چرا که امکان چاپ نمونه و حتی تغییر در پروفایل ها برای تغییر در رنگبندی را دارد.

اگر تعداد سفارش شما کمتر از 1000 عدد است تنها گزینه شما چاپ دیجیتال است و نباید به چاپ افست فکر کنید.

 

مزایای چاپ افست چیست؟

چاپ افست این امکان را به شما می دهد تا چاپ را در تیراژهای بسیار بالا و با کیفیت مطلوب و در عین حال با کم ترین قیمت نسبت به چاپ دیجیتال تهیه کنید.

 

همه چیز درباره تفاوت چاپ افست و دیجیتال را در این مقاله بخوانید.

 

فرایند چاپ افست چیست؟

در مرحله اول تمام طرح ها در سایز شیت مورد نظر کنار هم چیده می شود ، سپس برای ساخت زینک به واحد لیتوگرافی ارسال می شود، در مرحله بعد زینک های ساخته شده روی دستگاه چاپ قرار میگیرد، ماشین چی بر اساس تم رنگی قالب شیت اقدام به تنظیم رنگ دستگاه می کندو در مرحله بعد کار چاپ آغاز می شود و مرحله پایانی هم که برش و بسته بندی اقلام چاپ شده می باشد.

 

نمونه چاپ افست:

اگر میخواهید برای آشنایی بیشتر با چاپ افست نمونه کاری ببینید می توانید سراغ انواع کارت های ویزیت و تراکت های رنگی اطراف خود بروید چرا که قالب این محصولات با چاپ افست تولید شده اند.

 

انواع چاپ افست:

چاپ افست به صورت کلی به دو نوع عمومی و اختصاصی تقسیم می شود.

چاپ عمومی که معمولا برای چاپ انواع کارت ویزیت ، تراکت ، کاتالوگ ، بروشور ، فایل ، پاکت ، سربرگ و … استفاده می شود و به جهت کوچک و تعداد پایین بودن چاپ معمولا تعدادی از این سفارشات در کنار هم قرار گرفته و یک شیت را تکمیل می کنند و ماشین چی جوهر دستگاه را بر اساس تم رنگی قالب این شیت تنظیم می کند و احتمال تغییر رنگ چاپ شما تا 15% طبیعی می باشد.

ولی در نوع چاپ اختصاصی طرح شما به تنهایی لیتوگرافی شده و زینک مربوطه ساخته می شود و ماشین چی بر اساس طرح شخصی شما دستگاه را تنظیم می کند و طبیعتا خروجی چاپ بسیار نزدیک تری به نسبت طراحی خود خواهید داشت.

 

چاپ افست در تهران:

در تمام مناطق شهر تهران دسترسی راحتی به چاپ افست خواهید داشت و این شهر از نظر تعداد چاپخانه های افست کار در وضعیت مطلوبی قرار دارد و با توجه به پایتخت بودن این شهر این اتفاق امری بدیهی ست.

 

تعرفه چاپ افست:

اگر به دنبال قیمت چاپ افست اختصاصی هستید می توانید از طریق شماره های 021-77335593 و 0910-1400024 با کارشناسان مجموعه سرزمین چاپ در تماس باشید.

 

ارسال فایل برای چاپخانه های افست:

برای ارسال فایل طراحی شده خودتان برای چاپ افست چند نکته را مدنظر داشته باشید:

 1. طراحی خود را با مُد رنگی CMYK انجام دهید
 2. قبل از طراحی از سایز استاندارد چاپخانه ها مطمئن شوید
 3. رزولوشن طرح خود را 300 پیکسل بر اینچ در نظر بگیرید
 4. مطالب و قسمت های اصلی طرح خود را با فاصله 5 میلی متری از اطراف کار طراحی کنید
 5. برای رنگ مشکی سعی کنید از کد تک رنگ K100 استفاده کنید
 6. مطالب خود را در در سایز8 پوینت یا بالاتر در نظر بگیرید تا در خوانایی دچار مشکل نشوید
 7. از فایل خود خروجی JPG بگیرید و به صورت فایل برای چاپخانه ارسال کنید

 

PAPER SIZE MACHIN E SIZE
35×25 نيم ورقی
50×35 ( GTO )  یا يک ورقی
60×45 1.5 ورق
70×50 2 ورقی
90×60 3 ورقی
72×90 4 ورقی
70×100 4,5 ورقی
120×80 6 ورقی
140×100 6.5 ورقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *